Princesha e Norvegjisë heq dorë nga detyrat mbretërore

schedule21:10 - 8 Nëntor, 2022

schedule 21:10 - 8 Nëntor, 2022

Princesha e Norvegjisë Martha Louise ka hequr dorë nga detyrat e saj mbretërore për t’u përqendruar në biznesin e saj të mjekësisë alternative me të fejuarin e saj.

Princesha do të mbajë titullin e saj, por po heq dorë nga detyrat zyrtare për të “krijuar një vijë ndarëse më të qartë” midis rolit të saj privat dhe atij mbretëror.

I fejuari i saj, Durek Verrett, ka promovuar praktika të pabaza mjekësore, duke përfshirë sugjerimin se kanceri është një zgjedhje.

Ai gjithashtu pretendon se ka ndikuar në Gwyneth Paltrow.

Princesha Martha Louise “po heq dorë nga roli i saj” pasi ajo dhe Verrett kërkojnë të “krijojnë një vijë më të qartë midis aktiviteteve të tyre dhe Shtëpisë Mbretërore të Norvegjisë”, tha pallati në një deklaratë.

Ai shtoi se mbreti Harald V kishte vendosur që ajo të mbante titullin e saj.

“Ajo i ka kryer detyrat e saj me kujdes dhe përkushtim të thellë”, thuhet në deklaratë.

Pavarësisht njoftimit, Mbreti Harald e përshkroi Verrett si një “djalë të shkëlqyeshëm dhe shumë komik.”

“Ai ka shumë humor dhe ne qeshim shumë, edhe në këtë kohë të vështirë,” i tha mbreti Harald gazetarëve.

Në një deklaratë të veçantë, Princesha Martha Louise tha se ajo ishte “e vetëdijshme për rëndësinë e njohurive të bazuara në kërkime”, por se ajo besonte se mjekësia alternative mund të ishte “një shtesë e rëndësishme për të ndihmuar nga institucioni konvencional mjekësor”.

Ajo shtoi se ishte e rëndësishme që “të bënte dallimin midis vetes si person privat nga njëra anë dhe si anëtare e familjes mbretërore nga ana tjetër”.

Princesha, 51 vjeç, ka shkaktuar polemika në Norvegji për dekada të tëra për përfshirjen e saj në trajtime alternative, duke përfshirë fillimin e një shkolle që synonte të ndihmonte njerëzit “të hynin në kontakt me engjëjt”.

Ajo është akuzuar se ka përdorur titullin e saj mbretëror për përfitime konkurruese.

Në vitin 2002, ajo u martua me shkrimtarin dhe artistin norvegjez Ari Behn dhe çifti pati tre vajza. Ata u divorcuan në vitin 2017 dhe Behn, i cili thuhej se vuante nga depresioni, vrau veten në ditën e Krishtlindjes në vitin 2019.

Në qershor, Princesha Martha Louise u fejua me Verrett. Ajo njoftoi lidhjen në një postim në Instagram të vitit 2019, duke shmangur kritikat e mundshme.

Në postim, ajo tha: “Për ata prej jush që ndjejnë nevojën për të kritikuar: Mbajini komentet tuaja. Nuk ju takon juve të zgjidhni për mua apo të më gjykoni. Shaman Durek është thjesht një njeri me të cilin dua të kaloj kohën time.”

Pavarësisht këtij postimi, çifti është kritikuar nga shumë qytetarë në Norvegji.

Ish-kryeministrja Erna Solberg i përshkroi pikëpamjet e tij si “shumë të çuditshme” dhe “jo të bazuara në fakte”, duke shtuar se idetë e tij promovuan teori konspirative.

Durek, një afrikano-amerikan që e përshkruan veten si një “Shamani i Gjeneratës së 6-të”, ka pohuar se është ringjallur pas vdekjes dhe se ka parashikuar sulmet e 11 shtatorit në Shtetet e Bashkuara dy vjet përpara se të ndodhnin.

Ai ka thënë se kritikat me të cilat përballet janë për shkak të racizmit, duke thënë se “nuk ka përjetuar kurrë aq sa racizmin” sa kur erdhi në Norvegji.

Ai gjithashtu e ka krahasuar veten me njerëz si Albert Einstein dhe Thomas Edison, duke pretenduar se ata ishin “gjeni” dhe “të keqkuptuar”.

Në faqen e tij të internetit, ai e përshkruan veten si një “vizionar për ‘Epokën e tanishme'” që “çmitizon spiritualitetin”.

Ai tha se puna e tij kishte ndikuar te aktoret Gwyneth Paltrow dhe Nina Dobrev.

Një sondazh i publikuar në shtator zbuloi se vetëm 13% e norvegjezëve mendonin se Princesha Martha Louise duhet të përfaqësonte familjen mbretërore në detyrat zyrtare.

/Abcnews.al/