Presidenti rus Vladimir Putin viziton Serbinë në tetor

schedule10:40 - 16 Maj, 2020

schedule 10:40 - 16 Maj, 2020

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Serbinë në tetor për të marrë pjesë në hapjen e Tempullit të Shën Savës, shkruajnë mediat serbe.

Sipas mediave, kjo u ra dakord në bisedën telefonike midis Presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç dhe Putin. Mediat serbe raportuan gjithashtu se Putin ishte i interesuar për situatën në Mal të Zi dhe problemet e Kishës Ortodokse Serbe në atë vend.

Putin, së bashku me Vuçiç dhe Patrikan Irinej vizituan tempullin e Shën Savës në janar 2019. Të dy presidentët dhe patriarku vendosën në mënyrë simbolike tre gurë në ikonën e Jezu Krishtit – të kuqe, blu dhe të bardhë, në ngjyrat e trekëndëshave serbë dhe rusë, dhe nënshkruan në një model mozaiku.

Me ndihmën e Rusisë, u financua ndërtimi i një kubeje me mozaik qelqi dhe guri, me një sipërfaqe prej 1,248 metër katror, i cili do ta bëjë atë kubenë më të madhe në kishat ortodokse të bëra në mozaik. Kompania ruse “Gazpromneft” ka investuar 10 milion euro për këtë tempull./abcnews.al