Presidenti i Ukrainës telefonon senatorët amerikanë: Lutja e dëshpëruar

schedule18:11 - 5 Mars, 2022

schedule 18:11 - 5 Mars, 2022

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka zhvilluar një bisedë me senatorët amerikanë. The Guardian shkruan se u ka kërkuar ndihmë ushtarake dhe u ka bërë thirrje për të ndaluar zonën e fluturimit mbi Ukrainë për avionët rus.

Zelenskiy thuhet se ka bërë një “lutje të dëshpëruar” për Evropën Lindore për t’i ofruar Ukrainës avionë gjatë një telefonate me senatorët amerikanë. Ai mësohet gjithashtu se ka bërë thirrje për një zonë ndalim fluturimi,, ndalim të naftës ruse dhe pezullimin e Visa dhe Mastercard në Rusi.

Reuters raporton se Chuck Schumer, udhëheqësi i shumicës në Senat, tha pas thirrjes të shtunën: “Këta avionë janë shumë të nevojshëm. Dhe unë do të bëj gjithçka që mundem për të ndihmuar administratën për të lehtësuar transferimin e tyre.

Jennifer Jacobs, një reportere e Shtëpisë së Bardhë për Bloomberg News, shkroi në Twitter: