Presidenti i Malit jep dorëheqjen pas kryengritjes së armatosur

schedule08:35 - 19 Gusht, 2020

schedule 08:35 - 19 Gusht, 2020

Presidenti i Mali njoftoi dorëheqjen e tij të martën, vetëm disa orë pasi ushtarët e armatosur e kapën atë nga shtëpia e tij pas muajsh protestash që kërkonin rrëzimin e tij.

Ushtarët e armatosur rrethuanrezidencën e presidentit, ndërsa pati edhe të shtëna armësh.

Lajmi për largimin e Presidentit Ibrahim Boubacar Keita u prit nga demonstruesit antiqeveritar.

Këshilli i Sigurimit i KB planifikoi një takim të Mërkurën pasdite për të diskutuar situatën e në Mali, ku KB ka një mision paqeruajtës me 15.600 forca, shkruan abcnews.al.

Duke folur për transmetuesin kombëtar ORTM pak para mesnatës, një Keita tha që dorëheqja e tij tre vjet para se mandati i tij i fundit të mbaronte ishte efektive menjëherë. Një flamur në pjesën e poshtme të ekranit të televizionit i referohej atij si “presidenti që po largohej”.

“Unë nuk dëshiroj që të derdhet gjaku që të më mbajë në pushtet,” tha Keita. “Kam vendosur të tërhiqem nga detyra”, u shpreh ai.

Ai gjithashtu njoftoi se qeveria e tij dhe Asambleja Kombëtare do të shpërbëheshin. /abcnews.al