Presidenti Brazilian Bolsonaro, anulon vizitën në SHBA, shkak protestat në vend

schedule13:08 - 4 Maj, 2019

schedule 13:08 - 4 Maj, 2019

 

Në 14 maj duhej të ishte në Nju Jork ku do të tërhiqte cmimin “personazhi i vitit”. Por zemërimi dhe protestat që u shkaktuan nga ky lajm kanë detyruar presidentin e Brazilit Bolsonaro që të anulojë vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Presidenti Brazilian Bolsonaro, anuloi vizitën zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës të parashikuar në mes të muajit maj për shkak të protestave të ashpra të aktivistëve për të drejtat e komunitetit LGBT dhe ambientalistëve.

Prania e presidentit, lider i ekstremit të djathtë, pritej në një darkë gala të organizuar nga dhoma e tregtisë brazilo – amerikane në muzeun e historisë natyrore në Nju Jork në 14 maj.

Kreu i shtetit Brazilian do të vlerësohej me cmimin “personazh i vitit” por ka qenë pikërisht ky lajm që ka zemëruar shumë persona që kërkojnë anulimin e këtij vlerësimi.

Disa sponsor të mbrëmjes gala janë tërheqir tashmë dhe në fund Bolsonaro vendosi të tërhiqet. Zëdhënësi i presidentit Brazilian akuzoi kryebashkiakun e Nju Jorkut, Bill de Blazio se kishte sulmuar presidentitn së bashku me grupet e interest.

Këto të fundit sipas tij ushtruan presion ndaj organizatorëve të eventit./ABC News Albania 24/7