Polonia arreston 2 bjellorusë për spiunim

schedule21:10 - 6 Prill, 2022

schedule 21:10 - 6 Prill, 2022

Polonia ka arrestuar dy shtetas bjellorus me akuzën se kanë spiunuar në favor të Bjellorusisë.

Ata rrezikojnë të dënohen me 10 vjet burg nëse shpallen fajtorë, tha të mërkurën një zyrtar nga prokuroria rajonale në Poloni. Tensionet janë rritur mes fqinjëve për krizën e emigrantëve, për të cilën Bashkimi Evropian dhe Polonia thonë se është krijuar nga Bjellorusia, një akuzë që Minsku e mohon.

BE-ja akuzon gjithashtu Bjellorusinë për mbështetjen e pushtimit rus të Ukrainës , raporton Reuters.

“Të dyshuarit dëgjuan akuza për spiunazh në emër të shërbimeve të inteligjencës Bjelloruse,” thuhet në deklaratën e prokurorit rajonal në Poznan, Polonia perëndimore./abcnews.al/