Policia britanike bastisje për të gjetur “shtëpi bari”, bandat shqiptare e mbulojnë erën e kanabisit me temjan

schedule12:56 - 17 Dhjetor, 2022

schedule 12:56 - 17 Dhjetor, 2022

Policia britanike në Cleveland bastisi një numër adresash në Hartlepool ndërsa përpiqeshin të pengonin furnizimin e drogës së klasit B.

Gjatë kontrolleve u gjetën shtëpi që përdoreshin si ferma kanabisi. Brenda njërës prej pronave policët zbuluan një emigrant të dyshuar ilegal shqiptar, i cili ishte fshehur pas një dere sekrete në katin përdhesë të shtëpisë.

Bimët e kanabisit po rriteshin në dhoma në të gjithë ndërtesën dhe oficerët çmontuan pajisjet e specializuara që ishin pajisur për kultivimin e drogës.

Oficerët zbuluan se matësit elektrikë në prona ishin anashkaluar dhe bandat kishin bërë përpjekje për të bllokuar dritaret për të parandaluar që sytë kureshtarë të kapnin atë që po bënin.

Në të gjithë fermat e kanabisit kishte kanaçe të panumërta me freskues ajri dhe shkopinj temjan të përdorura për të maskuar erën e fortë që vinte nga ndërtesat.

Javën e kaluar, Teesside Crown Court dëgjoi se si një fermë brenda pijetores së braktisur Corner House ishte e lidhur me mafien shqiptare.

Kur policia bastisi ndërtesën në tetor, ata zbuluan 816 bimë kanabisi me vlerë 685,000 £ që rriteshin brenda.

Dy burra shqiptarë, të cilët ishin emigrantë të paligjshëm, po kujdeseshin për impiantet në ndërtesën me dërrasa në Avenue Road pranë terrenit Hartlepool United dhe një zyrë prove. Njëri prej tyre tha se droga ishte e lidhur me mafian shqiptare dhe se do ta vrisnin.

Burrat Ali Boza, 46 vjeç dhe 32-vjeçari Julian Immeri u dënuan të dy me 18 muaj burg pasi u deklaruan fajtorë për prodhimin e kanabisit dhe u tha se do të deportoheshin përsëri në Shqipëri pasi të vuanin gjysmën e dënimit. /abcnews.al