Pioli: Të bindur se askush nga ne nuk ka arritur nivelin më të lartë

schedule14:21 - 12 Gusht, 2022

schedule 14:21 - 12 Gusht, 2022

Kampionati i kaluar, pa Milanin të triumfojë duke fituar Scudetton e 19-të në historinë e tij.

Nesër fillon sezoni i ri dhe kuqezinjtë do të presin Udinese në San Siro në ndeshjen e vlefshme për ditën e parë të Serie A. Stefano Pioli prezanton në një konferencë për shtyp ndeshjen.

Si të ndërmjetësosh mes entuziazimit të tifozëve për Scudetton dhe fillimit nga e para në rënditje?

“Për mendimin tim ne nuk duhet të ndërmjetësojmë. Është një entuziazëm që duhet të kultivojmë absolutisht dhe nga i cili të marrim energji. Renditja është rivendosur, por ne fillojmë me vetëdijen se çfarë kemi bërë dhe çfarë jemi të aftë të bëjmë. Konkurruese ia detyrojmë mënyrës sonë për të punuar, kujdesin për detajet, nga mënyra e të qenit në fushë, nga qëndrimet tona. Ka një dëshirë për ta nisur kampionatin.”

A është Milani juaj më i fortë?

“Është një Milan i fortë, atëherë fusha do të thotë nëse është më mirë se vitin e kaluar. Unë pashë të njëjtat qëndrime te lojtarët e mi si sezonin e kaluar dhe kjo më bën gjithmonë të mendoj pozitivisht. Pastaj, jam i bindur se askush nga ne, përfshirë edhe veten time, ka arritur nivelin më të lartë”.

Vitin e kaluar Tonali dhe Leao, kush i vutë re dallimet këtë vit?

“Messias, Rebic, Bennacer, ata kanë qenë të vazhdueshëm në paraqitjet e tyre të nivelit të lartë. Megjithatë, në të gjitha pashë një dëshirë të madhe për të konkurruar për të provuar se ata ishin zgjedhur nga trajneri. Futbolli po evoluon,thuhej se futbolli i gushtit nuk vlen asgjë, por tani nuk është kështu. Udinese është një ekip i rrezikshëm dhe është i vetmi ekip, së bashku me Juventusin, që nuk kemi mundur ta mposhtim sezonin e kaluar. Do të duhet t’i vëmë të gjitha cilësitë tona për t’i mposhtur ata.”

Shumë nuk ju konsiderojnë favorit…

“Nuk jemi shqetësuar kurrë se çfarë thonë njerëzit për ne jashtë Milanello. Ne duam të jemi konkurrues, këtë vit ka shumë ndeshje në të cilat duhet të jemi”./ h.ll/abcnews.al