Pfizer: Vaksina anti-covid mbi 90% efikase tek fëmijët

schedule15:25 - 22 Tetor, 2021

schedule 15:25 - 22 Tetor, 2021

Pfizer ka njoftuar sot se dozat e përgatitura për fëmijë të vaksinës kundër koronavirusit janë të sigurta dhe thuajse 91 për qind efektive në parandalimin e infektimit të fëmijëve në shkolla fillore. Detajet e studimit u postuan sot në internet pasi rregullatorët amerikanë vlerësojnë  vaksinimet për fëmijët e moshës pesë deri në 11 vjeç.

Dozat mund të fillojnë që muajin tjetër ndërsa fëmijët që janë të parët në radhë pritet të imunizohen tërësisht deri për Krishtlindje nëse rregullatorët e japin dritën jeshile.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) pritet të postojë rishikimin e saj fillestar të të dhënave të sigurisë dhe efektivitetit të kompanisë më vonë gjatë të premtes. Javën e ardhshme, këshilltarët e FDA do të diskutojnë publikisht provat.

Nëse FDA më pas autorizon injeksionet me dozë të ulët, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) do të bëjnë rekomandimet përfundimtare se kush duhet t’i marrë ato. Dozat me fuqi të plotë Pfizer tashmë janë të autorizuara për këdo që është 12 vjeç e lart në SHBA. /abcnews.al/