Pezullohet lundrimi në Adriatik

schedule09:49 - 20 Nëntor, 2018

schedule 09:49 - 20 Nëntor, 2018

Përkeqësimi i motit shoqëruar me erë dhe reshje intesive shiu ka ndikuar në punën e portit të Durrësit dhe në atë të Vlorës. Forca e detit, e cila arrin deri në 6 ballë ka sjellë vonesa prej dy orësh në mbërritjen e trageteve të udhëtarëve në Durrës. Kurse në Vlorë zbarkimi i pasagjerëve nga trageti Vlorë–Brindisi është bërë me vështirësi për shkak të dallgëve.

Në të dy portet është dhënë urdhëri për pezullimin e mjeteve të lundrimit deri në një urdhër të ri. Probleme ka edhe në përpunimin e anijeve tregtare, ku puna e ngarkim-shkarkimit është bllokuar përkohësisht./abcnews.al