Përveç ujit, ka disa mënyra si të ndaloni lemzën

schedule20:55 - 13 Prill, 2021

schedule 20:55 - 13 Prill, 2021

Lëkundjet vijnë aty ku nuk i pret dhe mund të të bëjnë të mos ndihesh rehat nëse je në publik. Zbuloni shtatë teknika të testuara me kohë për të ndaluar lemza.

Përdorni duart tuaja

Shtypni pëllëmbën e dorës me gishtin e madh të dorës tjetër. Përndryshe, ju mund ta shtyni topin nga gishti i majtë midis gishtit të madh dhe gishtit tregues të djathtë. Siklet është një shpërqendrim që ndikon në sistemin tuaj nervor dhe mund t’i japë fund lemza. (Dhe mund ta bësh nën tavolinë, pa ndezur askush nga ty.)

Mbulo gojën

Bëni një filxhan me duart tuaja mbi hundë dhe gojë, por vazhdoni të merrni frymë normalisht. Ju do të lehtësoni lemza nga një dozë shtesë e dioksidit të karbonit.

Mbani frymën tuaj

Merrni frymë thellë dhe mbajeni frymën tuaj. Kur ka një akumulim të dioksidit të karbonit në mushkëritë tuaja, diafragma juaj relaksohet.

Mbyllni veshët

Ngjitni gishtat në veshët tuaj për 20 deri në 30 sekonda. Ose shtypni pjesën e butë prapa lobeve të veshit, vetëm poshtë bazës së kafkës. Kjo dërgon një sinjal “relaksimi” përmes nervit pneumogastrik, i cili lidhet me diafragmën.

Nxirr gjuhën

Ky ushtrim bëhet nga këngëtarë dhe aktorë, sepse stimulon hapjen midis kordave vokale (gjuhës). Në këtë mënyrë ju merrni frymë më qetësisht dhe shtypni spazmat që shkaktojnë lemza.

Pini pak ujë

Pini nëntë ose dhjetë gllënjka të shpejtë uji me radhë. Kur pini një pije, kontraktimet ritmike të ezofagut anashkalojnë spazmat e septalit./abcnews.al