Përplasja me Perëndimin, Moska: Lufta bërthamore nuk është në interesin e Rusisë

schedule17:59 - 18 Gusht, 2022

schedule 17:59 - 18 Gusht, 2022

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme ruse ka deklaruar se ndërsa një përplasje me Perëndimin është e mundur, një konflikt i drejtpërdrejtë bërthamor me SHBA-në dhe NATO-n nuk do të ishte në interesin e Rusisë.

“Rusia nuk ka goditur kurrë armë, veçanërisht armë bërthamore. Por ngjarjet në Ukrainë tregojnë qartë se një përplasje me Perëndimin është mjaft reale,” tha Ivan Nechayev, raporton agjencia e lajmeve Interfax.

Ai ka shtuar më tej: “Moska është e përkushtuar ndaj parimit se nuk mund të ketë fitues në një luftë bërthamore dhe ajo nuk duhet të lëshohet kurrë”.

“Rusia, si fuqi bërthamore, do të vazhdojë të veprojë me sa më shumë përgjegjësi. Një përplasje e drejtpërdrejtë me SHBA-në dhe NATO-n nuk është në interesin tonë.

“Doktrina ushtarake ruse lejon një përgjigje bërthamore vetëm në përgjigje të agresionit duke përdorur armë të shkatërrimit në masë, ose kur vetë ekzistenca e shtetit është e kërcënuar”, ka deklaruar zëdhënësi rus. /abcnews.al