Përplaset opozita parlamentare, Korab Lita tregon si u largua Rudina Hajdari

schedule11:22 - 15 Tetor, 2019

schedule 11:22 - 15 Tetor, 2019

Pas përplasjeve në grupin parlamentar demokrat Mes Korab Litës dhe Rudina Hajdarit ka reaguar sot edhe Korab Lita. Një ditë pas lajmit për zgjedhjen në krye të grupit parlamentar demokrat, Korab Lita ka sqaruar të vërtetën sipas tij. Në një deklaratë për mediat nga kryesia e kuvendit, Lita u shpreh se Rudina Hajdari kishte dhënë dorëheqjen në mbledhje, ndërsa ai ishte zgjedhur përmes një procedure të rregullt.

Ai tha se në datën 10 tetor i është kërkuar zonjës Hajdari të largohet, gjë që është konfirmuar dhe nga vetë Hajdari në mënyrë verbale, ndërsa ai ishte zgjedhur përmes një procedure të rregullt.

“Sqaroj opinionin e më 10 tetor u zhvillua mbledhja e grupit parlamentar të PD-së dhe u diskutua funksionimi i grupi parlamentar dhe i është kërkuar zonjës Hajdari të tërhiqet nga drejtimi i grupit. Hajdari deklaroi në mënyrë verbale dorëheqje. U propozuan 3 kandidatura”. /abcnews.al