PËRGJIMET/ Ky erdhi “bam” direkt: Si u zbulua grupi i policëve që pajisnin me pasaporta greke kriminelët shqiptarë

schedule13:24 - 2 Dhjetor, 2021

schedule 13:24 - 2 Dhjetor, 2021

120 punonjës policie të Drejtorisë së Punëve të Brendshme në Greqi kanë marrë pjesë në hetimet e zbuluara nga banda e falsifikimit të dokumenteve. Gjithsej 200 persona janë përfshirë në “klientelën” e këtij qarku që u shiste kriminelëve të huaj, kryesisht shqiptarë, karta identiteti dhe pasaporta false .

Drejtuesit e policisë greke flasin për një hetim të shumëfishtë që rezultoi në formimin e një dosjeje voluminoze prej 8000 faqesh.

Një nga klientët ishte një shqiptar i kërkuar në mbarë botën për pirateri, organizim kriminal dhe vrasje. Ky njeri kishte rënë nën “mikroskopin” e autoriteteve franceze dhe ruse dhe donte të fshinte gjurmët dhe të shkuarën e tij.

“Të pakorruptuarit” e policisë greke “hapën” telefonat e të përfshirëve gjatë hetimeve. Ndërkohë në mediat greke janë publikuar disa nga përgjimet nga dosje, shkruan abcnews.al.

Karakteristike është biseda mes një klienti dhe një punonjësi policie që shërben në repartin e Atikës, i cili kërkon të “shërbejë” :

Klienti : Nuk dua të përfshihem. Duhet të bëjmë diçka, të nënshkruajmë një letër. Nuk dua të përfshihem unë.

Polici : Mirë, do ta shikoj, i thashë komandantit, them e kam vënë vajzën… shoqen, por nuk ka ardhur. Nuk i thashë që ke ardhur. Nuk u thashë që keni ardhur në Departamenti për të firmosur.

Klienti : Duhet të më telefonoje për të më informuar. Domethënë tani që më erdhi ky “bam” dhe nuk më pëlqen.

Polici : Më lejoni t’ju them diçka. Ka ndodhur, le të themi, të tjerë nga Arachova që nuk kanë sjellë dëshmitar dhe them të vendosin dikë të njohur. Dhe i kam vënë.

Dosja e çështjes përshkruan funksionimin e qarkut:

“Nga 2013 e tutje, u formua një organizatë kriminale, e përbërë kryesisht nga të kthyerve greke nga ish-Bashkimi Sovjetik, policisë dhe shërbyesit e tjerë civil, i cili kishte zhvilluar një rrjet të bashkëpunëtorëve dhe ishte aktiv në dhënien e kartën e identitetit dhe pasaportën për të huajit.

Me veprimet e tyre, anëtarët e qarkut përfitonin sasi të larta financiare, ndërkohë që shtetas të huaj të vendeve të treta, fituan nënshtetësinë greke, me të gjitha të drejtat që kjo përfshin, si liria e lëvizjes në vendet brenda dhe jashtë Shengenit, patentë drejtimi, numri i regjistrimit të sigurimeve shoqërore, lëshimi i numrit të regjistrimit tatimor, ndërsa në disa raste kanë themeluar ose marrë pjesë në shoqëri dhe në përgjithësi kanë mashtruar autoritetet dhe shërbimet publike.”

Qarku me ID false: 10 emra “të rëndë”

Dhjetë emra të mëdhenj të botës së krimit përfshihen në “klientelën” e qarkut të madh me letërnjoftime dhe pasaporta false që u shkatërruar në Greqi.

Nga këta dhjetë kriminelë, dy me origjinë shqiptare ishin në kërkim nga Interpoli dhe tetë të tjerët kanë mbi shpinë “akuza të rënda, kryesisht për drogë, që i bënte të njohur në shërbimet e sigurisë së vendeve europiane, shkruan abcnews.al.

Kriminelë kishin shumë para të pista dhe kështu mund të paguanin lehtësisht 30.000-40.000 euro për një letërnjoftim, që do të siguronte lëvizjen e tyre të qetë drejt vendeve të Shengenit.

Synimi i këtyre klientëve ishte që të kalonin pa u vënë re nga kontrollet dhe të vazhdonin aktivitetin e tyre kriminal, duke u “pagëzuar” sërish si të pastër me ndihmën e qarkut.

“Kanë qenë rreth 200 klientë që janë shërbyer, prej tyre dallohen dhjetë. Mes tyre edhe kriminelë që janë të njohur për të gjithë policinë europiane për trafik droge. Qarku nuk u drejtohej të huajve që hynin në Greqi në kërkim të një të nesërme më të mirë, por të huajve me precedentë kriminalë, të cilët mundën të shpenzonin shumë para për të fshehur identitetin e tyre të vërtetë ”, theksojnë burimet policore, shkruan abcnews.al.

Autoritetet policore i vlerësojnë fitimet e qarkut në 5 milionë euro:

Gjatë hetimeve atyre iu gjetën para cash prej 600 mijë eurosh, nga të cilat 320 mijë euro u gjetën në kasafortën e një oficeri dhe komandanti të Departamentit të Sigurisë në Atikën perëndimore.

Gjithashtu bëhet me dije se 10 policë mund të jenë arrestuar por të akuzuarit me uniformë janë 34 ndërsa “tarifa” për çdo ID ishte 30 mijë euro.

Mes 20 të arrestuarve janë një nëpunës civil i Ministrisë së Mbrojtjes, një Oficer i Regjistrimit të OTA, një avokat dhe tetë shtetas të tjerë.

Sipas njoftimit zyrtar nga Ministria e Mbrojtjes Civile, qarku funksionon prej më shumë se tetë vitesh, me një organizim të strukturuar dhe role të dallueshme të anëtarëve të tij. /abcnews.al/