Për të marrë një avokado të pjekur më shpejt, blini banane

schedule09:35 - 5 Maj, 2021

schedule 09:35 - 5 Maj, 2021

Çdo adhurues i tostit të avokados e di se sa e vështirë është të gjesh pikën e përsosur të pjekjes. Një ditë ato janë aq të vështira sa është pothuajse e pamundur t’i presësh dhe, pak më vonë, kur t’i presim në gjysmë i gjejmë plotësisht të zeza. Ideali është ai moment i duhur, në të cilin përmbajtja e tij, me një ngjyrë të gjelbër perfekte, mund të përhapet si gjalpi. Por realiteti është se ne rrallë e gjejmë atë.

Është më mirë t’i blini kur janë ende jeshile. Disa receta me avokado, si sallatat, nuk kërkojnë që ajo të jetë aq e butë dhe kështu u japim hapësirë ​​që ata të vazhdojnë të maturohen. Por, çka nëse jemi në një nxitim ose duam të kemi një kontroll mbi atë pjekje?

Çelësi është një banane. Po, mund të duket se nuk ka asnjë lidhje me të, por ata janë aleatët tanë më të mirë nëse duam të shijojmë dolli të përsosura me avokado. Le të shohim pse.

Truku perfekt për të kontrolluar pjekjen e avokados

Avokado është një frut klimaterik. Kjo do të thotë që, pasi të zgjidhet nga pema, ajo vazhdon të piqet. Prandaj, ne mund ta blejmë atë të gjelbër dhe të presim që ajo të arrijë pjekurinë e përsosur në tas me fruta në shtëpi. Fruta të tjera klimaterike janë, për shembull, mollë, kivi ose banana. Ndër ato jo klimaterike gjejmë rrush ose fruta të kuq.

Avokadot janë fruta klimaterike, sepse sapo këputen ato vazhdojnë të piqen

Pjekja e frutave, si në bimë, ashtu edhe një herë e mbledhur në rastin e frutave klimaterike, ndërmjetësohet nga një hormon, i quajtur etile . Bananet japin një sasi të madhe të saj, prandaj janë një nga frutat që piqen më shpejt pasi të jenë vjelur. Ky etilen vepron në vetvete, por edhe në pjesën tjetër të frutave që i rrethojnë. Është diçka që mund të bëhet avantazh, por edhe një problem i madh. E gjitha varet nga loja që marrim prej saj.

Për shembull, nëse bananet i ruajmë me fruta jo klimaterike, siç janë luleshtrydhet, ato do të prishen më shpejt. Mos harroni se këto nuk vazhdojnë të piqen, por qëndrojnë në gjendjen në të cilën janë mbledhur dhe prej andej direkt shkojnë të kalben.

Nga ana tjetër, nëse vendosim banane pranë frutave të tjerë klimaterikë, do të ndihmojmë në përshpejtimin e pjekjes së tyre. Prandaj, mund t’i vendosim në një tas frutash pranë asaj avokado që duam të jemi gati së shpejti për ta shpërndarë në tost ose për të bërë guacamole.

Ne madje mund ta përshpejtojmë procesin edhe më shumë duke i ruajtur së bashku në një qese letre. E gjitha varet nga nxitimi që duhet të shijojmë ato receta të shijshme me avokado. Sigurisht, ne do të kemi akoma një dritare prej disa ditësh me pikën e saktë të pjekjes, por të paktën do të kemi pak më shumë kontroll mbi të./abcnews.al