Pas Libisë refuzon edhe Shqipëria, Rama: Nuk do të pranojmë kurrë kampe refugjatësh

10:20 | 27/06/201810:200

Kryeministri Edi Rama ka bërë të qartë në një intervistë për gazetën gjermane Die Welt, se Shqipëria kundërshton kategorikisht vendosjen e kampeve të pritjes për azilkërkuesit e BE-së në vendin tonë. Sipas shefit të qeverisë, kjo vlen edhe nëse Shqipërisë i premtohet anëtarësimi në BE në kthim.

“Në mosmarrëveshjen mbi reformën e politikës evropiane të migracionit, Shqipëria kategorikisht refuzon krijimin e qendrave të pritjes së azilkërkuesve të BE-së në territorin e saj”, kështu e nis shkrimin gazeta gjermane Die Welt, që ka marrë dhe një prononcim të kryeministrit shqiptar.

“Ne kurrë nuk do të pranojmë kampe të tilla refugjatësh për BE-në”, shprehet Edi Rama.

Media prestigjoze gjermane nënvizon se ky qëndrim vlen edhe nëse Shqipërisë i ofrohet në këmbim anëtarësimi në BE.

Die Welt thekson se Rama është në thelb kundër “hedhjes së njerëzve të dëshpëruar diku si mbeturina toksike që askush nuk i dëshiron”.

“Shqipëria do të jetë gjithmonë e gatshme të japë një kontribut të drejtë në përballimin e barrës evropiane”, tha Rama i cili shton: “Por kjo nuk do të thotë se do të marrim përsipër problemet për të gjithë. Është një zgjidhje e rrezikshme për ta bërë Shqipërinë portë hyrëse për refugjatët e Evropës”.

Më tej, Rama falenderon kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe gjermanët pasi nëpërmjet pranimit të refugjatëve në vitin 2015, kanë ruajtur reputacionin e Evropës.

Ndërkohë, Die Welt nënvizon se shtetet anëtare të BE-së kanë rënë dakord në parim të fillojnë negociatat e pranimit me Shqipërinë. Më tej shkruan se ka pasur spekulime se ky veprim mund të lidhej me një angazhim nga Shqipëria për të konsideruar ngritjen e kampeve të refugjatëve. Por tashmë drita e gjelbër është dhënë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono