Paralajmëron shkencëtari: Virusi Nipah mund të shkaktojë një pandemi tjetër vdekjeprurëse

schedule15:23 - 15 Tetor, 2021

schedule 15:23 - 15 Tetor, 2021

Nga Pascale Davies, euronews

Ndërsa bota vazhdon të përballet me COVID-19, ekziston një virus tjetër, i cilësuar si një nga kërcënimet e ardhshme pandemike, sipas një shkencëtari i cili është një nga shpikësit e vaksinës të Oksford/AstraZeneca.

Pra, çfarë është virusi Nipah dhe a duhet të shqetësohemi?

Virusi Nipah nuk është i ri dhe është studiuar prej vitesh. Në vitin 1999, virusi preku në Malajzinë qendrore pasi gjeti një strehë tek lakuriqët e natës, të cilët më pas ndaluan për të ngrënë nga pemët frutore që vareshin mbi fermat e derrave. Derrat hëngrën mbetjet nga lakuriqët e natës dhe virusi kaloi nga derrat te njerëzit.

Si transmetohet?

Transmetimi mendohet të ketë ndodhur nëpërmjet ekspozimit të pambrojtur nga sekrecionet e derrave, ose kontaktit të pambrojtur me indet e një kafshe të sëmurë. Rreth 105 malajzianë vdiqën brenda tetë muajsh pas infektimit me virusin, disa ishin në koma, të tjerë kishin ethe dhe inflamacion të trurit.

Nipah vrau rreth 40 përqind të të infektuarve. Gjithashtu virusi mund të transmetohet  nga kafshët te njerëzit, si dhe nga ushqimet e kontaminuara dhe tek njeri-tjetri.

A duhet të shqetësohemi?

Nipah shpërthen çdo vit në Bangladesh dhe gjithashtu shfaqet periodikisht në Indinë lindore. Në shtator, një djalë 12-vjeçar vdiq pasi u infektua me virusin. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se në shpërthimet e mëvonshme në Bangladesh dhe Indi, konsumi i frutave ose produkteve të frutave (të tilla si lëngu i palmës së hurmës) të kontaminuar me urinë ose pështymë nga lakuriqët e frutave të infektuar ishte burimi i mundshëm i infeksionit, raporton abcnews.al

Sipas OBSH -së, vendet me lloje të ndryshme të lakuriqëve të natës gjithashtu mund të jenë në rrezik, përfshirë Kamboxhia, Gana, Indonezia, Madagaskari, Filipinet dhe Tajlanda. Transmetimi nga njeriu te njeriu i virusit Nipah është raportuar edhe në mesin e familjeve dhe kujdestarëve të pacientëve të infektuar. Nga viti 2001 deri në vitin 2008, rreth gjysma e rasteve të raportuara në Bangladesh ishin për shkak të transmetimit nga njeriu te njeriu.

Sa vdekjeprurës është virusi?

Shkalla e vdekshmërisë në rastet e raportuara vlerësohet në mes 40 dhe 75 përqind, sipas OBSH -së. Njerëzit mund të jenë asimptomatike, por simptomat variojnë nga infeksioni i lehtë deri tek ai i rëndë respirator dhe encefaliti fatal (inflamacion i trurit).

Njerëzit e infektuar fillimisht zhvillojnë simptoma, të cilat përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje të muskujve, të vjella dhe dhimbje fyti. Kjo mund të pasohet nga marramendje, përgjumje, humbje të vetëdijes dhe shenja neurologjike që tregojnë encefalit akut. Disa njerëz gjithashtu mund të përjetojnë pneumoni atipike dhe probleme të rënda të frymëmarrjes. Encefaliti dhe konfiskimet ndodhin në raste të rënda dhe mund të çojnë edhe në koma.

Aktualisht nuk ka asnjë trajtim ose vaksinë për Nipah për njerëzit ose kafshët. Trajtimi kryesor për njerëzit është kujdesi.

/abcnews.al