Pandora Papers, presidenti meksikan bën thirrje për hetime të mëtejshme

schedule08:52 - 5 Tetor, 2021

schedule 08:52 - 5 Tetor, 2021

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador ka bërë thirrje për hetim të menjëhershëm të 3,000 meksikanëve. Ata dyshohen se fshehën të paktën një pjesë të pasurisë së tyre për të shmangur taksimin, përfshirë një zyrtar qeveritar, sipas Pandora Papers.

“Duhet të kryhet patjetër një hetim,” tha presidenti meksikan gjatë konferencës së tij të përditshme për shtyp në mëngjes.

Anketa ndërkombëtare përfshiu rreth 600 gazetarë – anëtarë të Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve (ICIJ),  të cilët morën në shqyrtim 11.9 milion dokumente nga 14 kompani të shërbimeve financiare.

Sipas Pandora Papers, tre meksikanë dyshohet se kanë shmangur taksat. Njëri prej tyre është pronari më i madh i minierave në Meksikë, Herman Larea, trashëgimtarja e kompanisë që prodhon birrën shumë të njohur Modelo, Maria Asuncion Araburusavala dhe biznesmeni që kryeson grupin Empresarial, sipas gazetës Olegario Vazquez El País, e cila mori pjesë në hetim.

Lista përfshin gjithashtu politikanë të lidhur me Presidentin Lopez Obrador, përfshirë Jorge Arganis, ministër i komunikimit dhe transportit,  një senator dhe ish -këshilltar ligjor i presidencës.

Në Meksikë, më shumë se 8.25 miliardë dollarë humbasin çdo vit shkak të evazionit fiskal, sipas të dhënave./abcnews.al