Pandemia, 371 mijë viktima në botë nga koronavirusi

schedule07:39 - 31 Maj, 2020

schedule 07:39 - 31 Maj, 2020

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 6,1 milion.

Ndërkohë numri i viktimave ka arritur në 371,006. Numri më i madh i vdekjeve është regjistruar në SHBA, me 105,557 viktima, ndërsa pas saj radhiten Britania e Madhe me 38,876, Italia me 33,340 viktima, Franca me 28,771 dhe Spanja me 27,125.

Ndërkaq, në Kinë, vendin e origjinës së virusit, numri total i vdekjeve është 4,634. Në vendin tonë janë shënuar 33 viktima dhe janë infektuar 1,122 persona.

Pas shfaqjes në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, pandemia Covid-19 është përhapur në gjithë botën. Deri më tani 2,738,286 të infektuar e kanë mposhtur sëmundjen, kurse aktualisht ka mbi 2,9 milion raste aktive që presin të shërohen./abcnews.al