Pamje rrëqethëse nga tërmeti vdekjeprurës në Turqi

schedule08:46 - 6 Shkurt, 2023

schedule 08:46 - 6 Shkurt, 2023

Dalin pamjet rrëqethëse pas tërmetit me magnitudë 7.8 Rihter që goditi rajonin juglindor të Turqisë dhe disa provinca në Siri në orët e para të mëngjesit.

Pallate të shkatërruara, njerëz të gjakosur dhe ekipe shpëtimi në punë, janë imazhet tronditëse që vijnë nga Turqia në këto momente kur raportohen mbi 500 viktima dhe qindra të lënduar.

Ekipet e shpëtimit po punojnë për nxjerrjen e civilëve nga rrënojat, ndërkohë që bilanci i viktimave mund të jetë disa herë më i lartë. Sipas raportimeve, lëkundjet kanë qenë shumë të fuqishme sa janë ndjerë dhe në Izrael, Liban dhe Qipro.

Shumë vende fqinje kanë ofruar ndihmën e tyre për Turqinë në këto momente të vështira dhe kanë dërguar ekipet e tyre të kërkim-shpëtimit.

/abcnews.al