“Pa Covid”, me certifikatën dixhitale në dorë, Von der Leyen nis turneun nëpër BE

schedule11:38 - 16 Qershor, 2021

schedule 11:38 - 16 Qershor, 2021

Me celularin e saj në dorë dhe certifikatën dixhitale në ekran përballë kamerave, Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen njoftoi se po fillon turneun e saj në kryeqytetet Evropiane për Programin e Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë.

“Para Pashkëve ne u premtuam evropianëve se do të bënim gjithçka që ishte e mundur për t’i kthyer ata në normalitet kur planifikonin pushimet e tyre verore. “Të hënën, Parlamenti Evropian dhe Këshilli Evropian nënshkruan një rregullore mbi certifikatën evropiane të koronavirusit dixhital,” tha Ursula von der Leyen.

Ajo vuri në dukje se “Certifikata do të hyjë në fuqi në 1 korrik, por nëse një Shtet Anëtar dëshiron, ai mund të regjistrohet vullnetarisht më herët. Kjo është ajo që bëri Belgjika. “Belgjika tani lejon udhëtimin me një certifikatë dhe lëshon këto certifikata.”

Presidentja e Komisionit Evropian vuri në dukje se “të gjithë ata që janë të vaksinuar plotësisht ose ka një test negativ ose janë shëruar nga koronavirusi mund të merrni atë. Deri më tani, 15 shtete anëtare janë regjistruar dhe që nga 1 korriku, të gjitha vendet anëtare duhet të aplikojnë për këto çertifikata dixhitale. “

“Tani planifikoj të filloj turneun në 27 Shtetet Anëtare për NextGenerationEU. “Unë jam shumë kurioze të kontrolloj dhe të shoh se si funksionon kjo certifikatë,” përfundoi znj. Von der Layen.

Von Der Laien udhëton sot në Spanjë, nesër në Greqi dhe Danimarkë dhe të Premten në Luksemburg . e.l/abcnews.al/