Orban: 2018 viti më i mirë në histori për vendin

schedule15:47 - 11 Shkurt, 2019

schedule 15:47 - 11 Shkurt, 2019

Në fjalimin e tij tradicional, kryeministri hungarez Viktor Orban deklaroi se viti 2018 ishte më i miri në historinë e vendit. Ai premtoi se rritja ekonomike e vendit do të qëndronte 2 për qind më shumë se mesatarja europiane. Menjëherë pas fjalimit opozita organizoi protesta në qendër të Budapestit kundër qeverisë së tij.

“Nuk ka pasur një vit më të mirë se 2018”. Me këto fjalë Viktor Orban hapi fjalimin e tij për gjendjen e vendit. Kryeministri hungarez trajtoi tema të ndryshme, mes të cilave dhe atë për emigracionin. Një nga çështjet kryesore në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare.

“Ne të Europës qendrore kemi në dorë çelsin e të ardhmes sonë. Dhe kjo e fundit është vazhdimësia në jetët e prindërve dhe gjyshërve tanë, në mbrojtje të një mijë vitesh traditë, në mbrojte të ekonomisë sonë, familjes dhe kulturës së krishterë” u shpreh ai ndër të tjera.

Kryeministri paralajmëroi një paketë masash për mbrojtjen e familjes dhe për të stimuluar numrin e lindjeve. Orban shtoi se objektivi i tij është mbajtja e një rritjeje ekonomike prej 2 për qind më shumë se mesatarja europiane.

Por menjëherë pas fjalimit të tij, opozita organizoi një protest në shesh, duke kritikuar qeverinë për gjendjen e demokracisë në vend.

Sipas opozitës Europa duhet të kuptojë se ajo që Orban i bën Hungarisë përbën një rrezil për të gjithë kontinentin.

Ps fjalimit me mijëra persona marshuan në qendër të Budapestit dhe pse protesta më masive mbetet ajo e 16 dhjetorit të vitit të kaluar ku morën pjesë më shumë se 15 mijë persona. /abcnews.al