NSA i jep fund programit që kontrollonte telefonat

schedule16:05 - 5 Mars, 2019

schedule 16:05 - 5 Mars, 2019

NSA, një nga gjencitë federale të fuqishme të shërbimit amerikan të inteligjencës, i ka dhënë fund programit të kritikuar, i cili pas atentateve të 11 shtatorit 2001, kontrollon dhe analizon telefonatat dhe mesazhet e miliona amerikanëve. Lajmi është konfirmuar nga Nju Jork Tajms, duke theksuar se si praktika ka shkaktuar reagime të ashpra vitet e fundit për sa i përket shkeljes së privatësisë. /abcnews.al