Notari “kamikaz” spanjoll, lëvizte me makinë në drejtim të kundërt dhe shkakton aksident vrastar

schedule09:45 - 22 Mars, 2023

schedule 09:45 - 22 Mars, 2023

Një notar 18-vjeçar nga Madridi është akuzuar për vrasje pasi shkaktoi vdekjen e pasagjerit të taksisë në të cilën automjeti që po drejtonte u përplas në agimin e datës 5 në autostradën pranë Arturo Soria, në Madrid.

Rreth orës 5 të mëngjesit, një automjet tip fuoristradë ka shkaktuar një përplasje kokë më kokë me një taksi që lëvizte në drejtim të kundërt në autostradën e sipërpërmendur në periferi të Madridit. Taksisti u plagos rëndë me një traumë të madhe në gjoks dhe pasagjeri që mbante, një promovus 48-vjeçar i koncerteve muzikore amerikane vdiq në vend.

Notari, shkaktari i aksidentit, ka mbetur i plagosur lehtë. Identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur nga Garda Civile, por sipas informacioneve të “El Debate”, ai është një notar nga Real Canoe. Ai kishte marrë së fundmi patentën e shoferit dhe po shkonte në shtëpi.

Në testin e parë të alkoolit, ai tregoi një nivel prej 40 miligram për litër në gjak, që është më shumë se dyfishi i kufirit ligjor. Ai rezultoi pozitiv edhe për përdorimin e kanabisit në testin e parë të drogës që u krye, por ishte i paefektshëm sepse në testin e dytë, shtatë orë më vonë, dha rezultat negativ./ h.ll/abcnews.al