Një grua e lidhur me zinxhirë në një kasolle ka shkaktuar zemërim dhe tronditje në Kinë

schedule01:33 - 1 Shkurt, 2022

schedule 01:33 - 1 Shkurt, 2022

Një video e një nëne kineze të tetë fëmijëve e mbyllur në një kasolle fshati me një zinxhir në qafë ka shkaktuar zemërim dhe tronditje në Kinë. Videoja në Douyin, e cila zotëron TikTok, është xhiruar nga një burrë që viziton gruan dhe është dukshëm i tronditur nga ajo që sheh. Pasi i sjell rrobat e ngrohta, ai i bën disa pyetje, por ajo nuk mund të përgjigjet siç duhet.

Videoja është bërë virale me përdorues kinezë që kërkojnë që autoritetet të ndërhyjnë për ta ndihmuar atë. Shumë kanë diskutuar gjithashtu abuzimin e grave dhe të drejtat e tyre të kufizuara në zonat rurale të Kinës dhe kanë vënë në dyshim rrethanat në të cilat gruaja në Xuzhou në provincën lindore Jiangsu lindi tetë fëmijët e saj. Ata kanë pyetur se si kjo i shpëtoi vëmendjes të autoriteteve lokale, duke pasur parasysh kufizimet e rrepta të planifikimit familjar të Kinës raporton “BBC”.

Në video, gruaja shfaqet e trullosur dhe e paaftë për të kuptuar pyetjet e vlogerit, i cili e pyet vazhdimisht nëse ka ftohtë. Ajo është e veshur vetëm me një shtresë të lehtë rrobash, pavarësisht temperaturave të ftohta të dimrit. Që kur u postua të premten, videoja ka nxitur diskutime të ethshme rreth trafikimit të qenieve njerëzore në zonat e varfra rurale të Kinës, pavarësisht detajeve të pakta të disponueshme për këtë rast të veçantë.

Shumë përdorues të rrjetit bënë krahasime me një film kinez të vitit 2007 “Blind Mountain”, i cili tregon historinë e një gruaje të re që rrëmbehet dhe shitet si skllave. Autoritetet dhanë një deklaratë të premten duke hedhur poshtë çdo spekulim rreth rrëmbimit. Ata e identifikuan gruan me mbiemrin e saj Yang, nga qyteti i qarkut Feng.

Ata thanë se ajo ishte martuar dhe që ishte diagnostikuar me një sëmundje të shëndetit mendor. Familja e burrit të saj u kishte thënë autoriteteve lokale se zonja Yang kishte shpesh shpërthime të dhunshme. Por përgjigja nga zyrtarët zemëroi më tej përdoruesit e rrjetit, të cilët kritikuan autoritetet për mos adresimin e çështjes së ndalimit të saj, përdorimit të zinxhirëve dhe mirëqenies së saj të përgjithshme.

Kjo nxiti një deklaratë të dytë nga autoritetet të dielën, e cila përmbante më shumë informacion rreth historisë së familjes. Zyrtarët thanë se tani po hetonin burrin e saj. Ata shtuan se zonja Yang tani ishte në spital për trajtim dhe fëmijët e saj ishin marrë nën kujdesin shtetëror. Zyrtarët thanë se ajo ishte diagnostikuar kohët e fundit me skizofreni.

Megjithatë, zemërimi i publikut mbi situatën nuk është zbutur me përdoruesit e internetit që kërkojnë nga autoritetet lokale të marrin më shumë përgjegjësi. Diskutimi në internet i çështjes është censuruar shumë që kur u ndez të premten. Autoritetet kanë hequr shumë postime që diskutojnë trafikimin e qenieve njerëzore dhe kanë censuruar një frazë me temë kyçe “Xuzhou Eight Children”.

Por ka ruajtur temën “Deklarata e autoriteteve e publikuar për gruan e qarkut Xuzhou Feng me 8 fëmijë,” e cila pati më shumë se 190 milionë shikime dhe 56,000 komente vetëm të hënën. Pjesa më e madhe e diskutimit është kritike ndaj përgjigjeve të zyrtarëve lokalë. / abcnews.al