Një dietologe zbulon pesë zakonet e këqija që ju ndalojnë të humbni peshë

schedule07:42 - 6 Maj, 2021

schedule 07:42 - 6 Maj, 2021

Nutricionistja ruse Irina Bisareva zbuloi disa zakone të këqija që parandalojnë njerëzit e shëndoshë të humbin peshë.

Sipas specialists, së pari dhe më e rëndësishmja, duhet të braktisësh një mënyrë jetese të ulur që ngadalëson metabolizmin dhe kontribuon në akumulimin e yndyrnave.

Ajo vuri në dukje se zakoni i keq është gjithashtu të hani fruta gjatë natës, pasi frutat duhet të hahen në gjysmën e parë të ditës, deri në 4 pasdite, megjithëse përmbajnë sheqerna natyrore të perimeve, por ato janë glukozë, fruktozë dhe saharozë, kështu që nuk rekomandohet t’i hani ato në mbrëmje, pasi kjo kontribuon në shtimin e peshës.”

Specialistja shtoi se ekziston një zakon tjetër që ndërhyn në humbjen e peshës, i cili është fjetja në orët e vona dhe kjo për faktin se në këtë kohë trupi rikuperohet, forcon imunitetin dhe ekuilibron hormonet. Sipas saj, është e nevojshme që trupi të relaksohet.

Ndër zakonet e tjera të këqija, specialistja vuri në dukje ngrënien shumë shpejt dhe paralajmëroi se “kur hamë shumë shpejt, trupi nuk ka kohë për të tretur ushqimin që i erdhi dhe ngopja nuk ndodh. Dhe ekziston mundësia që ne hamë shumë më tepër nga sa kemi nevojë”.

Bisareva shtoi se një nga zakonet e këqija është se disa njerëz nuk preferojnë të hanë në mëngjes, por është e nevojshme të përdorësh të paktën një vakt të lehtë, sepse mëngjesi fillon procesin e metabolizmit dhe jep energji, edhe abstenimi nga mëngjesi nuk kontribuon deri në humbje peshe. /abcnews.al