Nis ceremonia e varrimit të Oliver Ivanoviç në Beograd

schedule11:55 - 18 Janar, 2018

schedule 11:55 - 18 Janar, 2018

Në Beograd ka nisur ceremonia e varrimit të politikanit serb Oliver Ivanoviç, ku shumë njerëz i shprehin ngushëllime familjarëve. Në homazhet që do të zgjasin deri në orët e pasdites të së enjtes, pritet që të marrin pjesë dhe përfaqësues të qeverisë serbe.

Varrezat e reja të Beogradit. Familja e Oliver Ivanoviç pret në radhë ngushëllimet dhe thonë se shpresojnë që kjo vdekje të jetë e fundit në Kosovë.

Miqtë e shumtë presin kufomën për të nisur me ceremoninë që do të vazhdojë deri pasdite.

Bisedat në mes të presidentëve të Serbisë e Kosovës e kanë relaksuar situatën në media.

Lideri i Mitrovicës së veriut do përcjellet me nderime. Nga qeveria e Serbisë pritet të ketë përfaqësues nga kryeministria dhe zyra për Kosovën, por nuk dihet nëse do të jetë edhe presidenti, Aleksandër Vuçiç.

Në një kishë tjetër të Beogradit mbahet edhe një liturgji. Gazetarët serbë presin nëse do të vijnë edhe përfaqësues shqiptarë në ceremoninë e varrimit.

Zyrtarët serbë thonë se në hetime kanë gjetur se pronari i makinës së djegur, nga ku dyshohet se është kryer vrasja, është një serb nga Austria. Por, pronari ka vdekur prej kohësh.

Shumë presin që të zbardhet vrasja për të shmangur tensionet politike./abcnews.al