Ngritja e KLGJ-së e KLP-së, Vishaj: Politikanët po dridhen nga SPAK

schedule21:09 - 15 Dhjetor, 2018

schedule 21:09 - 15 Dhjetor, 2018

Formimi i institucioneve të reja të drejtësisë, KED, KLP dhe KLGJ dhe ato që pritet të ngrihen në vijim ka shtuar besimin për një drejtësi të pavarur edhe tek avokatët. Gjatë aktivitetit “Toga e Artë 2018”, kreu i Avokatëve Penalistë, Saimir Vishaj, tha se politikanët i druhen Prokurorisë dhe Gjykatës së Posaçme Anti-Korrupsion. 

Për të pestin vit radhazi avokatët penalistë nderuan me çmimin “Toga e Artë” pesë kolegë të tyre. Në aktivitetin e zhvilluar pak ditë pas formimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë, kreu i Avokatëve Penalistë, Sajmir Vishaj, tha se institucionet e reja që vijnë pas tyre,

Prokuroria dhe Gjykata e Posaçme Antikorrupsion do shmangin ndikimin e politikës tek drejtësia.

“Politika është larg institucioneve të reja kushtetuese”, tha Vishaj.

Sipas Vishajt, njëkohësisht Anëtari i Këshillit të Monitorimit të Institucioneve të Drejtësisë, SPAK do të hetojë çdo politikan apo zyrarë të korruptuar, për vepra të ndodhura që nga viti 1991.

“Ligji i ri, që i jep të drejtë SPAK-ut, Prokurorisë së Posaçme, Gjykatës së Posaçme i jep të drejtë të gjitha veprat penale që kanë të bëjnë me korrupsionin apo krimin e organizuar t’i shtrijnë efektet përtej afatit të parashturar që nga vit 91. Prandaj politikanët dridhen sot sepse e ndjejnë frikën. Kush i ka ngjyer duart, kush i ka duart e pista do jetë në bankën e të akuzuarit sepse gjyqtarë dhe prokurorë nuk do kenë më frikë nga politikanët siç ka ndodhur deri më sot. Ata do jenë vërtetë të pavarur”, tha Vishaj.

Një nga fituesit e “Togës së Artë 2018” ishte avokatja Eni Çobani, e mirënjohur për publikun nga rubrika e saj “Shihemi në gjyq” tek “E diela shqiptare” në TvKlan.

“Pavarësisht se dikur kam qenë pedagoge në fakt vazhdoj të jem studentë. Çdo të dielë jap një provim përpara jush”, tha Eni Çobani.

Të vlerësuarit e tjerë ishin avokatët Përparim Noka, Ylli Kameri, Ndre Molla, Liljana Tanko./abcnews.al