Ngjarja në Bularat, mediat greke: Shqiptarët guxojnë, vritet i riu grek!

schedule13:47 - 29 Tetor, 2018

schedule 13:47 - 29 Tetor, 2018

Mediat greke e përshkruajnë si një vrasje të ftohtë dhe të mistershme atë të 35-vjeçarit grek në fshatin Bularat të Gjirokastrës nga policia shqiptare. Ndër të tjera mediat shkruajnë se banorët në zonë janë të zemëruar për ngjarjen.

Mister për vrasjen e një komandanti 35-vjeçar në jug të Shqipërisë. Viktima debatoi me oficerët e policisë shqiptare, të cilët u përpoqën të largonin flamujt grek në zonë. Ndërsa shoqata Omonia e cilëson si një vrasje të ftohtë dhe të paarsyeshme.

Është vetëm një nga titujt e mediave greke që gjatë ditës së hënë kanë raportuar gjerësisht ngjarjen e ndodhur në Bularat të Gjirokastrës, ku një shtetas grek u vra nga forcat special të Reneas, pas pothuajse 30 minutash debatesh. Një titull tjetër i dedikohet nënës së të vrarit, e cila deklaron se nuk do të jetojë më pa djalin e saj.

Policia shqiptare pranon vrasjen e Kostandinos Kaçifa, pas dy orë pëerpjekjesh për ta arrestuar”.

Por ka dhe media të tjera, kryesisht online, sipas të cilave, i riu u vra sepse po përpiqej të vendoste flamuj grekë në zonë. Media më pranë krahut ekstremist zgjedhin një titull më provokues: “Shqiptarët guxojnë! Vritet i riu grek”!