Nga Pirlo te Kaka, futbollistët që vijnë nga familje të pasura

schedule20:08 - 18 Mars, 2023

schedule 20:08 - 18 Mars, 2023

Për disa lojtarë, fakti i përkushtimit ndaj futbollit është një rrugëdalje nga varfëria ose për të mos përjetuar vështirësi ekonomike.

Megjithatë, ka edhe raste të tjera kur ushtrimi i një sporti rezulton nga talenti dhe ndiqet pa pasur nevojë për përfitim ekonomik.

Këta janë ata futbollistë që vijnë nga familje të pasura.

Andrea Pirlo

Ndërsa italiani ka pasur një karrierë të shkëlqyer për të fituar shumë para, ai nuk kishte nevojë për aq shumë. Prindërit e tij zotëronin një vresht dhe që nga viti 2007 ishte Andrea ai që bleu një tjetër në qytetin e Brecias.

Ai tashmë është larguar nga futbolli edhe pse në shtëpinë e tij nuk i kanë munguar asnjëherë paratë.

Getty Images-522566760

Diego Forlan

Ai filloi të bënte emër në klubin Independiente të Argjentinës, por që ka kaluar nëpër klube vërtet të rëndësishme në Evropë, ndërsa vjen nga një familje me të ardhura të kënaqshme.

Familja e tij ka drejtuar biznese në Uruguaj si dhe jashtë vendit.

Robin van Persie

Mbështetja e prindërve të Robin Van Persie nuk ishte vetëm morale, por edhe financiare.

Michael Ballack

Mesfushori historik gjerman që veshi fanellën e Bayern Munichut nga viti 2002 deri në vitin 2006, mes skuadrave të tjera si Kaiserslautern, Bayer Leverkusen dhe Chelsea, nuk i munguan paratë teksa babai i tij ishte inxhinier ndërtimi dhe nëna e tij notare. Ai ka pasur gjithmonë mbështetjen financiare të të dyve.

Kaka

Amerika e Jugut tenton të luftojë fort kundër varfërisë dhe kjo është arsyeja pse një numër i madh futbollistësh vijnë nga origjina modeste, por rasti i Ricardo Kaka është ndryshe teksa vjen nga një familje biznesmenësh.

Getty Images-85192400

Mario Gotze

Që në moshën 8-vjeçare, kur iu bashkua Borussia Dortmundit në Gjermani, ai ishte një nga të rinjtë më të arsimuar dhe më korrekt të skuadrës. Niveli i tij arsimor dallohej nga ai i të tjerëve, sepse ai u rrit në një familje ku babai i tij ishte profesor në Universitetin Teknologjik të qytetit.

E gjithë karriera e tij shërbeu për t’u bërë më vonë mbret i Brazilit 2014 ku shënoi golin në finale për ekipin gjerman.

Marcelo Bielsa

Ky personazh është disi i diskutueshëm në botën e futbollit. Ai është një showman.

I lindur në Rosario në gjirin e një familjeje avokatësh, ai ishte pengesa e familjes kur zgjodhi sportin si mënyrë jetese. Me arsimimin e tij gjithmonë të arritshëm, ai jep leksione në çdo konferencë shtypi.

42.-Fut-Saved-12-24527.jpg

Frank Lampard

Përveç shijimit të një edukimi të mirë që kur shkoi në Shkollën e Kolegjit Brentwood, babai i tij Frank Richard George Lampard ishte një futbollist i West Ham dhe është nipi i trajnerit James Redknapp, kështu që ai ka kaluar gjithmonë mirë si fëmijë.

42.-Fut-Saved-13-61974.jpg

Paolo Maldini

Futbolli e ka ushqyer Paolo Maldinin, por që kur ishte fëmijë, për shkak se babai i tij, Cesare Maldini, kishte punuar për klubin Rossonero, tashmë i mundësoi të jetonte mjaft mirë.

42.-Fut-Saved-14-45788.jpg

Mario Balotelli

Sulmuesi kishte një jetë që e shtyu të rritej në Cuna de Oro, por ai nuk lindi në një të tillë pasi ishte djali i emigrantëve që lindi në Palermo të Italisë.

Ai u dha për birësim sepse kishte probleme shëndetësore dhe aty e adoptoi një familje shumë e pasur nga qyteti i Brescias, Balotelli.

Hernandez

Tre breza të meksikanit Hernandez arritën të ngrenë emrin e tyre në botën e futbollit.

Chicharito Javier i njohur aktualisht është djali i Javier Hernández dhe nipi i Tomas Balcazar. Që nga vitet 1950, ata me mbiemrin Hernandez kanë mbledhur para nga ky sport.

Chicharito reflects on 'bittersweet' Man Utd spell & refuses to rule out return to Europe from MLS | Goal.com

Xabi Alonso

Mesfushori tashmë ka dalë në pension, nuk i kanë munguar kurrë paratë.

chabi-alonso-e dashura

Sergio Busquets

Busquets ka trashëguar para nga prindërit e tij, biznesmenë spanjollë.

Getty Images-1089045803

Gerard Pique

Atë e ka ndihmuar fati. Gjyshi i tij ishte nënkryetar i Barçës, babai i tij avokat dhe nëna e tij mjeke.

Hugo Lloris

Hugo Lloris pati një fëmijëri të sukseshme sepse familja e tij ishte e pozicionuar shumë mirë në Francë.

Ata i përkasin shoqërisë së lartë të Nicës dhe para se t’i përkushtoheshin futbollit kanë luajtur tenis për disa vite. /G.D abcnews.al/

3.-Renov-Cradle-of-Gold-6-19370.jp Jerome Boatengg