Nga përmirësimi i gjumit tek humbja në peshë, arsyet pse duhet të pini qumësht para se të flini

schedule11:33 - 18 Shtator, 2020

schedule 11:33 - 18 Shtator, 2020

Qumështi ofron një sërë përfitimesh për shëndetin. Për shembull, mund t’ju ​​ndihmojë të flini më shpejt, të bëni një gjumë më të qetë pa u zgjuar në mes të natës dhe madje të ulni disa kilogramë. Sipas Bright Side, pirja e një gote qumësht përpara gjumit është një mënyrë e mirë për një jetë më të shëndetshme për këto arsye:

Qumështi ka përbërës që mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj.

Pse duhet të pimë qumësht para se të shkojmë në shtrat?

Studimet kanë treguar se konsumimi i qumështit përmirëson gjumin. Qumështi përmban triptofan dhe melatonin, të cilat ndihmojnë të flini gjumë më lehtë dhe më shpejt. Tryptofani luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës, e cila nga ana tjetër ju bën të ndiheni më të relaksuar. Sipas studimeve, melatonina dhe triptofani mund të zvogëlojë ankthin dhe depresionin që mund të përkeqësohen gjatë gjumit.

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave.

Pse duhet të pimë qumësht para se të shkojmë në shtrat?

Nëse hani darkë shumë herët para se të flini, mund të keni probleme me gjumin gjatë natës. Nëse doni të shmangni zgjimin pasi keni uri, provoni të pini qumësht para se të flini.

Pirja e qumështit para gjumit ka një efekt psikologjik.

Pse duhet të pimë qumësht para se të shkojmë në shtrat?

Në një farë mase, pirja e qumështit para gjumit mund t’ju ​​ndihmojë të bini në gjumë sepse bëhet një ritual gjatë natës, si dhe ju ndihmon të relaksoheni. Një teori tjetër është se qumështi i ngrohtë mund t’ju kujtojë pirjen e qumështit para gjumit në fëmijëri, gjë që mund të rikthejë kujtime të mira dhe të ketë një efekt qetësues.

Ndihmon të humbni peshë.

Pse duhet të pimë qumësht para se të shkojmë në shtrat?

Nëse e bëni rutinë konsumimin e një gote qumësht, mund të humbni peshë. Cilësia e dobët e gjumit mund të bëjë që të shtoni disa kilogram, kështu që përmirësimi i tij bën që të ktheheni në peshën normale. xh.d/abcnews.al