Nga Fazaeli te Bertolucci, të gjithë agjentët që kanë bërë marrëveshje milionerësh me Juventusin

schedule12:41 - 30 Nëntor, 2021

schedule 12:41 - 30 Nëntor, 2021

“Të gjithë agjentët që kanë bërë marrëveshje milionerësh me Juventusin”. Kështu titullohet gazeta ‘Domani’ në stendat e gazetave sot. Në ditët kur nis hetimi nga Prokuroria Publike e Torinos për fitime kapitale të dyshimta dhe raportime të rreme në pasqyrat financiare. Nën titullin ‘aksesore tarifa’ Juventus vitet e fundit ka publikuar komisionet e paguara vitet e fundit, për parametra zero dhe më shumë.

Për të punësuar Emre Can, për shembull, 16 milionë euro i janë paguar avokatit të tij Reza Fazaeli . Në aferën e Cristiano Ronaldos, përveç 100 milionë eurove te Real Madrid, 12 shkuan për Jorge Mendes . Shuma e paguar në arkën e Mino Raiola për De Ligt, ose 10.5 milionë euro, është pak më e ulët . Por Raiola është gjithashtu menaxheri që ka arkëtuar mbi 27 milionë euro nga 105 të paguara nga Manchester United për Paul Pogba.

Veronique Rabiot , nëna e Adrien Rabiot, arkëtoi 1.4 milionë euro për transferimin e mesfushorit francez te Juventusi në formë të lirë. Për Aaron Ramsey, 3.7 milionë euro të paguara në arkën e avokatit të tij David Baldwin ndërsa Kaio Jorge – paguar 1.5 milionë euro – kushtoi gjithsej 5.3 milionë euro: agjenti i tij është braziliani Giuliano Bertolucci ./h.ll/abcnews.al