Ndahet nga jeta regjisori i filmit “Air Force One”

schedule22:50 - 16 Gusht, 2022

schedule 22:50 - 16 Gusht, 2022

Regjisori gjerman Wolfgang Petersen është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare. Lajmin e konfirmoi kompania e tij e prodhimit të martën. Petersen thuhet se ka ndërruar jetë paqësisht pasi luftoi me kancerin në pankreas të premten e kaluar në shtëpinë e tij në Brentwood, CA, dhe ishte në krahët e gruas së tij 50-vjeçare, Maria Antoinette.

Pasi u bë i njohur me filmin e tij të Luftës së Dytë Botërore “Das Boot” në vitin 1981, regjisori vijoi të arrijë sukses të madh në Hollywood me filma të suksesshëm duke përfshirë “Air Force One”, “In the Line of Fire dhe Troy”.

Në vitin 1984, filmi i tij fantazi “The Never Ending Story” ishte filmi më i shtrenjtë i prodhuar jashtë Shteteve të Bashkuara, por gjithashtu u bë një sukses në arkë. Petersen, i cili lindi më 14 mars 1941 në Emden, Gjermani, filloi të drejtojë shfaqje në vitet 1960 në Teatrin Ernst Deutsch të Hamburgut.

Ai ndoqi Akademinë e Filmit dhe Televizionit në Berlin dhe prodhoi filma për televizionin gjerman pas diplomimit. Filmi i tij i parë me metrazh të gjatë u realizua në vitin 1974, thrilleri psikologjik “One or the Other of Us”, i cili u bazua në romanin Einer von uns beiden nga Horst Bosetzky. /abcnews.al/