Ndahet nga jeta Linda Haynes, ylli i “Rolling Thunder” dhe “Brubaker”

schedule20:58 - 12 Gusht, 2023

schedule 20:58 - 12 Gusht, 2023

Aktorja Linda Haynes u nda nga jeta në moshën 75-vjeçare më 17 korrik në Summerville, Karolina e Jugut, sipas Deadline.

Aktorja, emri i vërtetë i së cilës ishte Linda Lee Sylvander, lindi në Miami, Florida më 4 nëntor 1947 dhe ishte anëtare e The Actor’s Studio.

Karriera e saj ishte në kulmin e saj gjatë viteve ’70 dhe fillim të viteve ’80.

Filmi i saj i parë artistik ishte një film fantastiko-shkencor japonez i titulluar Latitude Zero, i cili u publikua në vitin 1969.

Haynes u shfaq më vonë në Coffy të 1973-ës, The Nickel Ride të 1974-ës dhe Rolling Thunder të 1977-ës, në të cilën ajo luante një sherbyese në vështirësi.

Në vitin 1979 ajo luajti në Human Experiments, një film për gratë e burgosura.

Roli i saj në Brubaker, një tjetër film burgu, pasoi në 1980.

Roli i fundit i Haynes ishte në filmin televiziv të vitit 1980 Tragedy: The Story of Jim Jones.

Sipas Deadline, në atë kohë regjisori i njohur Quentin Tarantino ishte i emocionuar për talentin e saj./abcnews.al