Natalie Portman refuzon çmimin “Nobel” hebre

schedule14:28 - 20 Prill, 2018

schedule 14:28 - 20 Prill, 2018

Natalie Portman ka refuzuar të marrë çmimin “Genesis”, i njohur dhe si “Nobeli” hebre, si pasojë e ngjarjeve të fundit në Izrael që sipas saj janë shumë të dhimbshme. Aktorja dhe producentja ka lindur në Jeruzalem, por ka nënshtetësi amerikane.

Aktorja dhe producentja izraelo-amerikane Natalie Portman bëri të ditur se nuk do të shkojë në Izrael në fund të muajit Qershor për të tërhequr çmimin “Genesis”, i cili njihet dhe si çmimi “Nobel” hebre. Aktorja ka marër këtë vendim si pasojë e ngjarjeve të fundit në vend, ndërkohë ceremonia është anuluar.

Një përfaqësues i Portman u shpreh se ngjarjet e fundit në Izrael janë shumë të dhimbshme për aktoren. Kurse ministri izraelit i Kulturës u shpreh se aktoja i është dorëzuar presioneve të lëvizjes për bojkotimin e Izraelit.

I njëjti çmim i është dorëzuar nj vit më parë arkitektit dhe skulptorit anglez me origjinë indiane Anish Kapoor, në vitin 2016 violinistit dhe dirigjentit izraelit Jitzhak Perlman, ndërsa në 2015 aktorit amerikan Michael Douglas.

Portman, e cila ka lindur në Jeruzale, por që tashmë ka nënshtetësi amerikane është producente dhe interpretuese e filmave si “Të ëndërrosh dhe të jetosh”, sipas romanit të Amos Oz “Një histori dashuri dhe Ferri”./abcnews.al