NASA zbulon tërmetin që “shkundi” Marsin

schedule16:03 - 10 Maj, 2022

schedule 16:03 - 10 Maj, 2022

Agjencia Amerikane e Hapësirës (NASA) njoftoi se laboratori gjeologjik robotik statik InSight ka zbuluar në Mars tërmetin më të madh të vërejtur ndonjëherë në një planet tjetër, me magnitudë 5 të shkallës Rihter.

Tërmeti u regjistrua më 4 maj dhe është më i madhi i të paktën 1313 tërmeteve të regjistruara në planetin fqinj që nga nëntori 2018, kur InSight u ul në Mars.

Tërmeti më i madh i mëparshëm marsian ishte 4.2 në shkallën Rihter dhe u zbulua më 25 gusht 2021. /abcnews.al