Milo Gjukanoviç do të garojë për President të Malit të Zi

schedule16:14 - 20 Mars, 2018

schedule 16:14 - 20 Mars, 2018

Partia Demokratike e Socialistëve në Mal të Zi ka nominuar liderin e saj Milo Gjukanoviç si kandidat për zgjedhjet presidenciale që zhvillohen muajin e ardhshem. Gjukanoviç, ish kryeministër i cili ka anashkaluar Kremlinin, duke drejtuar vendin për në NATO, tha pas nominimit se Malit të Zi i duhet përgjegjësi për të zgjedhur mes rrugës së Bashkimit Europian dhe Moskës. “Ky vendim është shprehje e përgjegjshmërisë sime kundrejt trashëgimisë dhe nevojave për zhvillimin e Malit të Zi në të ardhmen’’, u shpreh politikani 56-vjeçar për mediat vendase. Deri tani 7 politikanë të tjerë kanë shpallur kandidaturën për zgjedhjet e 15 prillit. Gjukanoviç konsiderohet favorit mes tyre. /abcnews.al