“Mijëra të bllokuar në Mariupol”, Zelensky: Rrethimi rus është një operacion terrorist

schedule13:28 - 21 Prill, 2022

schedule 13:28 - 21 Prill, 2022

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se mijëra civilë kanë mbetur të bllokuar në Mariupol, pasi krahasoi rrethimin rus të qytetit port juglindor me një “operacion terrorist”, sipas CNN.

Komandantët ukrainas thanë se forcat ruse nuk i kanë respektuar marrëveshjet për hapjen e korridoreve humanitare  dhe kanë vazhduar të bombardojnë qytetin. Mariupol është shkatërruar pothuajse plotësisht nga bombardimet ruse për javë të tëra. Dhjetëra mijëra civilë ende presin të evakuohen, sipas zyrtarëve ukrainas.

Pas përpjekjeve të shumta të dështuara për të krijuar korridore të sigurta jashtë Mariupolit, katër autobusë evakuimi arritën të largoheshin nga qyteti të mërkurën.

Në një intervistë për kanalin televiziv francez BFMTV, Zelensky tha: “Për sa i përket ushtrisë sonë, forcat e Federatës Ruse nuk na lejojnë të kalojmë nëpër këto 120 kilometra të pushtuara në mënyrë që të çlirojnë Mariupolin.”

Është e vërtetë. Nuk mund ta bëjmë sot. Ne duhet të negociojmë dhe hapim korridoret humanitare. Banorët vendas, fëmijët, të moshuarit dhe ushtarët janë bllokuar në qytetin e Mariupol. Nuk është më shumë si një luftë, por një operacion terrorist i Rusisë kundër Mariupolit dhe njerëzve të këtij qyteti.”

/abcnews.al