Melodia e heshtjes dhe dhimbjes së Primo Shllakut

schedule16:16 - 19 Dhjetor, 2020

schedule 16:16 - 19 Dhjetor, 2020

Nga Leontina Nika

Shkrimtari dhe shqipëruesi Primo Shllaku në një intervistë për “ABC” rrëfen melodinë e heshtjes dhe dhimbjes së dorëshkrimeve të tij.

“U krijuen e kurrë s’dolën prej mitrës që i ushqeu, sepse jeta zhvillohej vetëm ditën e këto ishin “lule nate”, kështu i cilëson Shllaku poezitë e ribotuara këto kohë pagëzuar me të njëjtin emër.

Ai rrëfen momentin, kur ka mbledhur për t’i djegur në kohën e diktaturës. Nga ana tjetër ai flet edhe për letërsinë e realizmit socialist, e cila sipas tij, ra brenda një nate, ku nga letërsi e lavdisë, u shndërrua në letërsi gjynahqare.

Abcnews.al