Me sytë nga qielli, nata e fundit kur Hëna lëviz pranë Jupiterit dhe Saturnit

schedule14:52 - 8 Prill, 2021

schedule 14:52 - 8 Prill, 2021

Sot është nata e fundit, kur mund ta shikoni hënën që kalon pranë dy planetëve më të mëdhenj në sistemin tonë diellor.

Hëna në rënie do të lëvizë nga Jupiteri dhe Saturni. Shikoni në juglindje para lindjes së diellit për të parë të tre.

Hëna ishte në të djathtë të Saturnit të hënën dhe poshtë Saturnit të martën. Të mërkurën, ju mund të gjenit mbi hënë vetëm Jupiterin. Ndërsa sot, hëna do të jetë në të majtën e poshtme të dy planetëve.

Hëna do t’ju ndihmojë të gjeni Jupiterin dhe Saturnin herët në mëngjes këtë javë, por gjithashtu do të keni një shans të shihni Marsin dhe Uranin gjatë mbrëmjes.

Hëna e plotë e Marsit u zhvillua fundjavën e kaluar. Ndërsa hëna e plotë e prillit, ashtuquajtura hënë rozë mbërrin në 26 prill.

/abcnews.al