Mbi 200 të plagosur nga përplasjet mes palestinezëve dhe policisë izraelite në xhaminë Al-Aqsa

schedule07:37 - 8 Maj, 2021

schedule 07:37 - 8 Maj, 2021

Të paktën 205 palestinezë dhe 17 oficerë mbetën të plagosur në përleshjet me policinë në Jeruzalem.

Besimtarët palestinezë u përplasën me policinë izraelite gjatë natës së premte, në kompleksin e xhamisë Al-Aqsa, një ndër vendet e shenjta më të rëndësishme për myslimanët dhe hebrenjtë.

Mijëra palestinezë ishin mbledhur në majën e kodrës përreth xhamisë mëngjesin e të premtes për lutje, ndërsa shumë qëndruan për të protestuar kundër dëbimeve në qytet në thelb të konfliktit Izraelo-Palestinez.

Por pas vaktit të mbrëmjes ku edhe u çel agjërimi i Ramazanit, përleshjet shpërthyen në Al-Aqsa, fillimisht pranë Sheik Jarrah, e cila qëndron afër Portës së famshme të Damaskut të Qytetit të Vjetër me mure.

Policia përdori ujë me ujë të montuar në automjete të blinduara për të shpërndarë disa qindra protestues të mbledhur pranë shtëpive të familjeve që përballen me dëbime të mundshme.

“Nëse nuk qëndrojmë me këtë grup njerëzish këtu, (dëbimet) do (vijnë) në shtëpinë time, shtëpinë e saj, shtëpinë e tij dhe te çdo palestinez që jeton këtu,” tha protestuesi Bashar Mahmoud, 23 vjeç, nga Palestina afër lagja e Issawiya, shkruajnë mediat e huaja.

Sipas raportimeve nga Shërbimi i ambulancës së Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës, 108 nga palestinezët e plagosur u dërguan në spital, shumë prej të cilëve ishin goditur me plumba gome.

 

 

/abcnews.al/