Masakroi 8 ish-kolegët e punës, ky është 19-vjeçari vrasës në SHBA

schedule07:39 - 18 Prill, 2021

schedule 07:39 - 18 Prill, 2021

Detaje të rëndë janë zbuluar nga vrasja e ndodhur në Indianapolis. Ish-punonjësi që qëlloi dhe vrau tetë persona në një strukturë të FedEx në Indianapolis u intervistua nga agjentët e FBI vitin e kaluar, pasi nëna e tij thirri policinë për të thënë se djali i saj mund të kryente “vetëvrasje. Ndërkohë së fundmi hetuesit kërkuan për një motiv për të shtënat e fundit masive për të tronditur SH.B.A.

Autoritetet zbuluan emrat e viktimave të Premten vonë. Katër prej tyre ishin anëtarë të komunitetit Sik të Indianapolis – një goditje tjetër për komunitetin aziatiko-amerikan që vjen një muaj pasi gjashtë njerëz me origjinë aziatike u vranë në një sulm me armë në zonën e Atlantës dhe mes sulmeve të vazhdueshme kundër aziatiko-amerikanëve mes pandemisë së koronavirusit.

Brandon Scott Hole

Zyra e Marion County Coroner identifikoi të vdekurit si Matthew R Alexander, 32; Samaria Blackwell, 19; Amarjeet Johal, 66 vjeç; Jaswinder Kaur, 64 vjeç; Jaswinder Singh, 68; Amarjit Sekhon, 48 vjeç; Karlie Smith, 19; dhe John Weisert, 74 vjeç.

 

Vrasësi u identifikua si Brandon Scott Hole nga Indianapolis, tha Zëvendës Shefi i Policisë Craig McCartt në një konferencë shtypi. Hetuesit kontrolluan një shtëpi në Indianapolis të lidhur me Hole dhe sekuestruan prova, duke përfshirë kompjutera  dhe media të tjera elektronike, tha McCartt./abcnews.al/