Majlinda Bregu zgjidhet në krye të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal

schedule15:40 - 23 Prill, 2018

schedule 15:40 - 23 Prill, 2018

Ish-ministrja demokrate e Integrimit Majlinda Bregu është zgjedhur në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal. Zgjedhjet u mbajtën disa ditë më parë dhe Bregu ka triumfuar ndaj ministrit të Jashtëm të Malit të Zi, Igor Luks.

Duke njoftuar lajmin në rrjetet sociale, Bregu e konsideron një fitore që i takon Shqipërisë. Në listën e falenderimeve të Bregut për besimin e mbështetjen, është edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati.

“Një falenderim miqësor për Ditmirin. Na ndajnë sinoret politike, por na bashkoi qasja Europiane dhe përpjekja për të punuar pro Shqipërisë!”, shkruan Bregu.

Ish-deputetja e PD thotë se ndihet e nderuar që është e para shqiptare që merr drejtimin ekzekutiv të institucionit që ka si mision fuqizimin dhe rritjen e bashkëpunimit në vendet e Europës Juglindore.

Bregu do e marrë detyrën nga serbi Goran Svilanović, që e ka drejtuar këtë institucion për dy mandate.

“E di që do të jetë një sfidë e vështirë, por nganjëherë e vështira është më e mira!”, thotë Bregu./abcnews.al