Macron dhe Erdogan bien dakord të rinisin dialogun

schedule19:31 - 15 Janar, 2021

schedule 19:31 - 15 Janar, 2021

Presidenti i Francës Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan kanë rënë dakord për të rifilluar dialogun për zgjidhjen e tensioneve mes Ankararë dhe Parisit. Lajmi është më dije nga ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu.

Sipas mediave në Turqi që citojnë deklaratën e këtij të fundit, Erdogan i ka shkruar Macron një letër ku i uron për vitin e ri. Davutoglu ka deklaruar se Macron iu përgjigj këtë javë letrës së Erdogan duke nisur përgjigjen e tij në gjuhën turke.

” Këtë javë, morëm përgjigjen, ishte një letër shumë pozitive, e cila thotë se dëshiron të flasë me presidentin tonë, ajo fillon me përshëndetjen” I dashur Tajip “në turqisht “, tha Ministri i Jashtëm turk .

Ankaraja dhe Parisi kanë rënë dakord të thellojnë bashkëpunimin e tyre në zona të caktuara, si lufta kundër terrorizmit apo edhe në Siri dhe Libi, dy çështje në të cilat Turqia dhe Franca kanë shumë ndasi.

Presidenca Franceze, e kontaktuar nga Agjencia Franceze e lajmeve, konfirmoi shkëmbimin e letrave, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi përmbajtjen e tyre./mv.abcnews.al