Lufta tregtare Pekin – Uashington vazhdon

schedule10:15 - 1 Korrik, 2019

schedule 10:15 - 1 Korrik, 2019

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë gjasa të rinisin shumë shpejt negociatat për t’i dhënë fund luftës tregtare. Por pavarësisht shkrirjes së akujve në samitin e G20-s, si Pekini dhe Uashingtoni janë të vetëdijshëm se arritja e një marrëveshjeje do të jetë një mision thuajse i pamundur.

Rifillimi i negociatave mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës është një hap i madh përpara, por do të duhet kohë që të dilet në krye. Kështu ka deklaruar këshilltari ekonomik pranë Shtëpisë së Bardhë, Lerri Kuldou, në një intervistë për “Fox News”. “Nuk ka premisa dhe nuk ka një afat sa i takon ecurisë së bisedimeve. Mund të themi se 90 për qind e marrëveshjes është arritur, por mbetet 10 për qind që është dhe pjesa më e vështirë”, ka thënë Kudlou.

Në të njëjtën linjë, edhe mediat shtetërore kineze kanë deklaruar se Pekini dhe Uashingtoni kanë një rrugë të gjatë përpara për t’i dhënë fund luftës së hidhur tregtare. Sipas burimeve mediatike, pritet që procesi i negociatave në vijim të jetë më luftarak, pavarësisht se presidentët Trump dhe Xi shkrinë akujt në samitin e G20-s në Japoni.

Dy ekonomitë më të madhe në botë janë përfshirë në një betejë tregtare në kuadër të të cilës i kanë rritur tarifat e importit për produktet e njëra-tjetrës. “China Daily”, një e përditshme kineze në gjuhën angleze përmes të cilës Pekini i dërgon mesazhe pjesës tjetër të botës, raportoi të dielën se pavarësisht gjasave për rinisjen e bisedimeve, nuk ka asnjë garanci që do të ketë një marrëveshje. “Edhe pse Uashingtoni pranoi të shtynte rritjen e mëtejshme të tarifave për produktet kineze, gjërat janë ende në ajër dhe nuk ka asgjë konkrete”, thuhet në një editorial të së përditshmes./ABC News Albania 24/7