Lirohen plazhet publike në Darëzezë

15:50 | 22/07/201915:500

Në Darzezë të Fierit Ministrit Blendi Klosi tha se sot plazhet publike po u kthehen njerëzve të zakonshëm. Kurse në një të ardhme do të ketë investime edhe më të mëdha.

Këtë të hënë aksioni për lirimin e plazheve publike u përqendrua në Darzezë të Fierit. Ministri i Turizmit Blendi Klosi tha se po sigurohen hapësira për njerëz të zakonshëm dhe se Bashkia e Fierit ka bërë një punë të mirë në organizimin dhe menaxhimin e kësaj pjesë bregdetare.

Kemi ardhur për të kontrolluar problematikat e një stacioni plazhi sa më efikas.

“Mund të themi që ky qark ka bërë tani një punë të shkëlqyer pasi  10 ditë më parë kur ne bëmë inspektimin , situata ishte pothuajse me 0 kontrata dhe sot jemi në përmbyllje të të gjitha kontratave përsa i përket stacioneve të plazhit”.

Ministri Klosi tha se hapja e by passit të Fierit, është një mundësi më shumë për të lehtësuar aksesueshmërinë e pushuesve, për të shfrytëzuar pasuritë natyrore të Semanit dhe Darëzezës.

“E gjithë sipërfaqja është e populluar me operatorë turistikë dhe kjo tregon jo vetëm që ata duan të bëjnë biznes, por që edhe shumë qytetarë vijnë dhe e shfrytëzojnë këtë pasuri të madhe të qarkut. është një plazh i ri që po popullohet gjithmonë e më shumë”.

Sipas Klosit, në planet e ministrisë është edhe një masterplan për zhvillimin e strukturave hoteliere në zonën e Adriatikut duke shfrytëzuar një pasuri të madhe që ka bregdeti shqiptar që është plazhi i rërës kaq cilësor dhe i pastër. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono