Legjenda e NBA fle me një makineri pasi i rrezikohet jeta

schedule16:12 - 29 Mars, 2022

schedule 16:12 - 29 Mars, 2022

Shaquille O’Neal së fundmi mësoi se vuan nga apnea e gjumit dhe se jeta e tij ishte në rrezik për shkak të këtij çrregullimi serioz të gjumit, me të cilin frymëmarrja ndalet dhe fillon vazhdimisht.

Si rezultat i këtij shqetësimi shëndetësor, legjenda e NBA tani duhet të përdorë një makinë gjumi.

“Kur u ktheva te mjeku, kishte disa gjëra që as nuk i dija”, zbuloi O’Neal në një intervistë të fundit me “GQ”, duke diskutuar vizitën e tij të parë te mjeku në vite.

“Ata ju japin ato fjalë të caktuara: “Hej njeri, ju keni apnea gjumi dhe apnea e gjumit mund të shkaktojë hipertension ose goditje në tru, kështu që ju mund të vdisni”.

“Unë thashë “Çfarë?” dhe ata thanë ‘Mund të vdisni’.

“Kështu që tani më duhet të fle me një aparat gjumi.”

Ky nuk ishte i vetmi problem shëndetësor që mjekët zbuluan kur Shaq shkoi për kontroll.

“Ata thanë: “Të gjitha ato qetësues që ke marrë, kanë bërë që veshkat e tua janë paksa të dobëta, kështu që nuk ka më ilaçe kundër dhimbjeve”, por unë varesha nga qetësuesit,” shtoi ai.

“Unë kam këtë makinë që e vendos në këmbët e mia, një Normatec. Kështu bëj. Sa herë që lodhem ose këmbët fillojnë të më fryhen, thjesht ulem në Normatec tim dhe futem në vaskë të nxehtë dhe thjesht përpiqem të shtrihem.”

Ekzistojnë tre lloje kryesore të apnesë së gjumit, përkatësisht apnea obstruktive e gjumit, apnea qendrore e gjumit dhe sindroma komplekse e apneas së gjumit. Me secilën, ka probleme me frymëmarrjen gjatë gjumit.

Simptomat kryesore thuhet se janë si më poshtë:

Gërhitje me zë të lartë

Episodet në të cilat ndaloni frymëmarrjen gjatë gjumit

Fryrje për ajër gjatë gjumit

Zgjimi me gojë të thatë

Dhimbje koke në mëngjes

Vështirësi për të qëndruar në gjumë (pagjumësi)

Përgjumje e tepërt gjatë ditës (hipersomnia)

Vështirësi për t’i kushtuar vëmendje kur jeni zgjuar

Nervozizmi/ h.ll/abcnews.al