Kupa e Nëntë Vlerave do t’i jepet një prej 32 skuadrave të botërorit Rusi 2018

schedule18:31 - 1 Qershor, 2018

schedule 18:31 - 1 Qershor, 2018

Kupa e Nëntë Vlerave, në sezonin e 6-të të programit të Futbollit për Miqësi, do t’i jepet një prej 32 ekipeve Kombëtare të futbollit që marrin pjesë në Kupën Botës FIFA 2018, në Rusi.

Fituesi i çmimit do të përcaktohet me votimin e Ambasadorëve të Rinj nga 211 vende dhe rajone të botës nga 09 -11 Qershor në Kampin Ndërkombëtar të Miqësisë, pjesëmarrësit e rinj të programit do të përcaktojnë ekipet kombëtare TOP-3. Rezultatet do të shpallen më 13 Qershor në Forumin Ndërkombëtar të Fëmijëve për Miqësi dhe një kopje e Kupës së Nëntë Vlerave, nga skulptori i njohur gjerman Achim Ripperger, do të përfshihet në ekspozitën e përhershme të Muzeut të Bashkimit të Futbollit Rus nga Qershori 2018.

Kupa e Nëntë Vlerave është një trofe unik që feston nëntë vlerat kryesore të programit – miqësinë, barazinë, drejtësinë, shëndetin, paqen, përkushtimin, fitoren, traditat dhe nderin.

Këtë të premte, në prag të ngjarjeve përfundimtare të programit social për fëmijëve të Gazprom International për Futbollin për Miqësi, prezantimi i çmimit kryesor të programit – Kupa e Nëntë Vlerave, u mbajt në Shtëpinë Ruse të Futbollit.

Në këtë ngjarje morën pjesë Nënkryetari i Parë, Kryetari i Komitetit Teknik të Bashkimit Rus të Futbollit Nikita Simonyan, Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm i Federatës Ruse të Futbollit Alexander Zorkov, Drejtor Ekzekutiv i RFL-së Sergej Cheban, Zëvendës Drejtori i Përgjithshëm i RFU për çështjet ndërkombëtare Ekaterina Fedyshina, Trajneri i Lartë i ekipit rinor rus Aleksander Kerzhakov. Moderator i prezantimit ishte zëvendësshefi i Departamentit të Shtëpisë botuese “Sport-Express”, Dmitry Zelenov.

Në konferencën për shtyp Pjesëmarrësit e rinj të programit të Futbollit për Miqësi – Dennis Aladyev (Penza) dhe Daniel Korobkov (Moskë) treguan për historinë dhe rëndësinë e çmimit unik Kupa e Nëntë Vlerave dhe se si po përgatiten për ngjarjet kryesore tëProgramit, i cili do të mbahet në Moskë më 08-15 Qershor.

Bashkimi i Futbollit Rus ka bashkëpunuar me Programin e Futbollit për Miqësi që nga fillimi. Në vitin 2013, kur projekti po fillonte, në të morën pjesë fëmijë nga 8 vende dhe këtë vit numri i pjesëmarrësve është 211 vende dhe rajone. Është pafundësisht kënaqësi që ne jemi dëshmitarë të popullaritetit në rritje të programit në mbarë botën. Kjo tregon që vlerat e promovuara nga Futbolli për Miqësi janë me të vërtetë të rëndësishme për të gjithë dhe se ato janë të përbashkëta nga fëmijët dhe të rriturit nga e gjithë bota, ky është një sukses i qartë! Jemi në kërkim të rezultateve të votimit të fëmijëve për të gjetur se cilat prej ekipeve kombëtare të Kupës Botërore 2018 do të marrin këtë çmim unik“, tha Alexander Alaev, Drejtor i Përgjithshëm i Unionit të Futbollit Rus.

Uroj që Ambasadorët e Rinj të Programit të Futbollit për Miqësi ta kenë më të mirën në promovimin e vlerave kyçe njerëzore, siç është drejtësia, fitorja dhe nderi. Pa kuptuar këto parime themelore të rëndësishme, është e pamundur të bëheni futbollist i suksesshëm , trajner, ose përfaqësues i ndonjë profesioni tjetër. Një vit më parë, unë kam qenë me fat për të dëshmuar Kampionatin e Futbollit për Miqësi në Shën Petersburg, ku luajtën fëmijë nga 64 vende. Ku gjate Kampionatit, gjyqtarët ishin të nevojshme vetëm për të monitoruar kohën e ndeshjes, nuk ishte absolutisht asnjë mosmarrëveshje në fushë, ishte një miqësi e vërtetë dhe drejtësi. Jam i lumtur që djemtë 12-vjeçarë promovojnë vlera të tilla të mrekullueshme dhe na tregojnë, ne të rriturve, çfarë duhet të jetë jo vetëm futboll, por edhe jeta vetë“, tha lojtari i famshëm i futbollit, mjeshtri i nderuar i sporteve të Rusisë, ambasadori i programit të Futbollit për Miqësi, Aleksander Kerzhakov.

Këtë vit, 11 trajnerë të rinj nga qytetet pritëse të Kupës Botës FIFA 2018 në Rusi marrin pjesë në programin e Futbollit për Miqësi. Nënkryetari i parë dhe kryetari i Komitetit Teknik të Bashkimit Rus të Futbollit, Nikita Simonyan, theksuan rëndësinë e zhvillimit të programit të trajnimit për ekipet e sporteve të fëmijëve dhe të rinjve, si dhe trajnerët e tyre, duke vënë në dukje suksesin e programit të Futbollit për Miqësi në këtë drejtim.

Futbolli është një shkollë e jetës, sepse në futboll ju përjetoni të gjithë gamën e emocioneve dhe kjo pasuri shpirtërore do të mbetet me ju për jetë. Vlerat e futbollit bëhen brenda secilit person gjatë jetës dhe vlera më e rëndësishme e futbollit është lojtari më i mirë i ekipit të të rinjve nga vende të ndryshme në Volgograd. Pas ndeshjes, lojtarët rusë dhe gjermanë filluan të komunikojnë, ata qeshën dhe kuptonin mirë njëri-tjetrin, pavarësisht dallimit në gjuhë, ndoshta nuk do të takohen ne te ardhmen, por këto emocione dhe përvoje që do të mbartin përgjatë jetës“, ndanë Ekaterina Fedyshina, Zëvendës Drejtoreshë e Përgjithshme e RFU për çështjet ndërkombëtare.

Kur shikoni në një lojë futbolli, ju kapni veten duke menduar se ky është një model i vogël i Planetit tonë. Futbolli bashkon të gjitha. Nëntë vlera – miqësia, barazia, drejtësia, shëndeti, paqja, përkushtimi, fitorja, traditat dhe nderi – janë jo vetëm në sporte, por edhe në jetën e përditshme. Është e mrekullueshme që djemtë po bëjnë miq të rinj, si në fushën e futbollit ashtu dhe jashtë saj. Dhe në familjen tonë të futbollit, falë këtij programi, ka tre milion më shumë njerëz. gjithmonë duke pritur për ju në ndeshjet e Ligës së Futbollit të Rusisë Premier“, tha Sergej Cheban, Drejtor Ekzekutiv i Ligës së Futbollit të Futbollit Rusi.

Është e mrekullueshme që programi për Futbollin për Miqësi u jep pjesëmarrësve të rinj mundësinë për të zgjedhur klubin profesional të futbollit që merr një çmim kaq të pazakontë dhe të rëndësishëm si Kupën e Nëntë Vlerave, gjë që lejon një të ndihet si një pjesë e diçkaje globale dhe e rëndësishme. duke kënaqur që organizatorët e programit janë të gatshëm të besojnë një vendim të tillë për ne, fëmijët e zakonshëm që shkojnë çdo ditë në shkollë dhe luajnë futboll në oborr, në mbarë botën, përveç kësaj, besoj se nëntë vlerat e programit luaj një rol të rëndësishëm në jetën e çdo personi dhe akoma më shumë – futbollist. Pra, në ngjarjet përfundimtare të programit, miqtë nga vende të ndryshme dhe unë me kënaqësi do t’i tregoj botës për këto vlera dhe për mënyrën se si futbollisti dhe miqësia bashkon vendet, kulturat dhe popujt“, tha ambasadori i ri i programit të Futbollit për Miqësi, Denis Aladyev, 12 vjeç.

Për mua, nëntë vlerat kyçe të programit janë një udhëzues në lidhje me njerëzit e tjerë. Besoj se pa ndjekur vlerat kryesore njerëzore është e pamundur të bëhesh një person i mirë dhe i suksesshëm. Gëzohem që programi i Futbollit për Miqësi me lejon mua, së bashku me njerëz nga e gjithë bota, të bëhemi ambasadorë të miqësisë, barazisë, drejtësisë, shëndetit, paqes, përkushtimit, fitores, traditave dhe nderit. Sa më shumë njerëz në botë duhet te flasin, diskutojnë dhe tërheqin vëmendjen ndaj këtyre vlerave, mendoj se një çmim i tillë si Kupa e Nëntë Vlerave duhet të jepet në të ardhmen jo vetëm për klubet më të mira të futbollit, por edhe për njerëzit që kanë kohë që i promovojnë këto vlera në fushën e tyre – për shembull, mjekët , mësuesit apo organizatat bamirëse që i shpëtojnë njerëzit“, tha ambasadori i ri12-vjeçar i programit të Futbollit për Miqësi, Daniel Korobkov. /abcnews.al