Kujdes! Tatimet janë në terren

16:06 | 27/01/201916:060

Subjektet me risk do të jenë në lupën e tatimeve javën që vjen. Drejtoria e Hetimit Tatimor ka nisur kontrolle kryesisht në qendrat e qyteteve dhe në tregje.

Nuk lëshoni kupon tatimor? Bëni kujdes! Inspektorët e tatimeve po vijojnë punën në terren. Në fokus kanë verifikimin e subjekteve me risk.

Drejtoria e Hetimit Tatimor pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Tatimeve përmes një njoftimi për shtyp bën të ditur se kontrollet do të përqëndrohen kryesisht tek bizneset që ushtrojnë veprimtari në qendrat e qyteteve, në zonat me aktivitet të lartë tregtar dhe në tregje.

Objekt të monitorimit të tyre, inspektorët tatimorë do të kenë garantimin e përmbushjes vullnetare të detyrimeve që lindin prej legjislacionit tatimor, kontrollin e tatimpaguesve që rezultojnë me rënie të xhiros krahasuar me një vit më parë si dhe faturimin e lëshimin e kuponit tatimor.

Ndonëse apeli është për kujdes të shtuar, administrata tatimore deklaron se nuk ka për qëllim ndëshkimin e tatimpaguesve, por ndërgjegjësimin e tyre për vetëdeklarimet si dhe përmbushjen me korrektësi të detyrimeve./abcnews/al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono