Kualifikimi i Francës, tifozët në festë

schedule14:30 - 11 Korrik, 2018

schedule 14:30 - 11 Korrik, 2018

Optimizëm dhe besim i madh në Francë për fitoren e titullit kampion. Tifozët dhe mediat në festë pas suksesit ndaj Belgjikës në gjysmëfinale të Botërorit.

Të rinj dhe entuziastë. Për futbollistët e Francës ky është normaliteti i jetës, të mësuar me sukses pas suksesi në Botëror. Disfata me Portugalinë në finalen e Euro 2016-s tani është harruar dhe besimi është i patundur në finalen e Botërorit. Trajneri Deschamps dhe lojtarët e tij ndihen gati. Gjithashtu, gati edhe mijëra e mijëra tifozë francezë. Ata shurdhuan e ndriçuan Parisin, sidomos qendrën historike pranë Harkut të Triumfit.

“Kurrë nuk kam ndjerë emocione të tilla, luajtëm si të çmendur, kjo është madhështore”, thotë njëri prej tyre.

Jo më pak zhurmë edhe nga mediat.

“L’Equipe”: Me kokën tek yjet! Falë golit me kokë të Samuel Ymtitisë, Franca mund të kërkojë titullin e dytë botëror!

“Le Figaro”: Ëndrra blu vazhdon! Pas një ndeshjeje të ethshme, Franca mundi Belgjikën duke entuziazmuar gjithë vendin!

“Liberation”: Kupa e Botës, thellësisht e diel! Një ndeshje e fortë, dhe një gol me kokë, Franca në finale!

“Do të mbetem pa gjumë sonte, do ta kem vështirë të fle, – tha autori i golit, Ymtiti, – gjithsesi, s’ka problem. Unë nuk jam aspak i lodhur”.

“Le të shkruajmë historinë tonë, – tha trajneri Deshamp, kampion i botës si lojtar 20 vjet më parë, – le të shkruajmë faqen më të bukur. Jam krenar për titullin e atëhershëm, por duhet të jetojmë kohën tonë”.

Tifozët belgë kishin të tjera ndjenja. Ata e ndoqën ndeshjen me shpresë, por përfundimisht mbetën të dëshpëruar. Më mirë të dëgjojnë fjalët e Jose Mourinho-s.

“Më vjen keq për Hazard, tha trajneri i Manchester United-it, pasi dha gjithçka, por shumë nga lojtarët e tjerë u fshehën. Sërish nuk e treguan veten në një ndeshje të madhe. Franca ishte më mirë në gjërat bazike të futbollit. Ajo e meritoi finalen”./abcnews.al